lut 28, 2020

Zlecenia na wyroby medyczne od kwietnia elektronicznie

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe zasady wystawiania i realizacji zleceń na wyroby medyczne. Od 1 kwietnia korzystanie z nowego systemu elektronicznych zleceń będzie obowiązkowe.

Według obowiązujących dzisiaj przepisów elektronicznego potwierdzania zleceń w NFZ można dokonać w gabinecie lekarskim. Oszczędza to pacjentom oraz ich opiekunom konieczności dojazdów do oddziału NFZ. W praktyce jednak w niektórych placówkach wystawiane są nadal stare zlecenia, ponieważ przychodnie są jeszcze w trakcie przejścia na system nowych zleceń. Od 1 kwietnia 2020 roku korzystanie z nowego systemu będzie obowiązkowe.

Zlecenie, które pozytywnie przeszło weryfikację on-line oraz ma nadany unikalny numer identyfikujący i kod kreskowy, można od razu przekazać do sklepu medycznego. W innym przypadku konieczne jest uzyskanie akceptacji NFZ. Pacjent może osobiście odwiedzić najbliższy oddział NFZ lub przesłać zlecenie do NFZ, aby uzyskać akceptację.

Zweryfikowane przez NFZ zlecenie zostanie odesłane na podany przez pacjenta adres. Wizyta w NFZ również jest konieczna, jeśli zlecenie nie przeszło pozytywnie weryfikacji on-line lub wystawiono je ręcznie. Pacjent posiadający ważną kartę na zaopatrzenie w wyroby medyczne, do końca roku 2020 może otrzymać zlecenie wystawione odręcznie lub bez nadanego kodu kreskowego i będzie mógł zrealizować takie zlecenia bez konieczności przesyłania go do akceptacji NFZ.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


konferencja
Raport
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2020 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności