mar 2, 2018

W Narodowym Funduszu Zdrowia rozpoczną się prace nad stworzeniem rejestrów medycznych

Podczas posiedzenia Parlamentarnego zespołu do spraw organizacji ochrony zdrowia prezes Narodowego Fundusz Zdrowia Andrzej Jacyna poinformował, że NFZ planuje rozpoczęcie prac nad utworzeniem rejestrów medycznych. W pierwszej kolejności będą one dotyczyły chorób onkologicznych. To odpowiedź na jeden z postulatów środowisk pacjenckich.

- Jesteśmy od niedawna uprawnieni do tworzenia rejestrów i chcemy to zrobić, w tym rejestry onkologiczne, narządowe (np.: w urologii). Jestem otwarty na współpracę, jak tylko temat zostanie podjęty. Stanie się to w najbliższych tygodniach - powiedział Andrzej Jacyna.

- Jestem zwolennikiem standardów w medycynie i to nie miękkich w formie obwieszczeń, tylko twardych standardów określających zasady leczenia na każdym poziomie od POZ po wysoką specjalistykę. Niestety w Polsce do tej pory jakoś nie udało się przebrnąć tego tematu. Nadal jest opór przed standardami i to głównie środowiska lekarskiego. Jestem zwolennikiem zapożyczenia tych standardów, które już działają powszechnie w świecie. Myślę, że możemy ewentualnie je złagodzić jeśli nas nie stać na te standardy - dodał szef NFZ.

O utworzenie rejestrów medycznych od dawna zabiegają organizacje środowiska pacjenckie. Chodzi m.in. o możliwość zebrania danych na temat jakości świadczeń udzielanych przez poszczególne placówki medyczne. 

Źródło: www.politykazdrowotna.com


Kwota zebrana: 16 680
Cel: 123 000
Patrnerzy kampanii: ZOL, ZPO, DPS,
pielęgniarska opieka długoterminowa,
samorząd lokalny, inne podmioty
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2019 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności