mar 14, 2018

Liczba pielęgniarek maleje, co może mieć wpływ na poziom opieki

Liczba personelu pielęgniarskiego spada, co negatywnie wpływa na poziom udzielanych świadczeń zdrowotnych i może rzutować na bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów - ocenił Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec w opublikowanym 13 marca 2018 roku piśmie do Ministra Zdrowia.

Rzecznik Praw Pacjenta wystąpił do Ministra Zdrowia Łukasza Szumowskiego o zajęcie stanowiska w sprawie i informację na temat działań zmierzających do ograniczenia tego problemu. Wyraził również zaniepokojenie praktyką pełnienia jednoosobowych dyżurów przez pielęgniarki i położne w podmiotach leczniczych. "Praktyka ta nie pozwala na sprawowanie opieki z należytą starannością i z zachowaniem odpowiednich środków bezpieczeństwa, co ma bezpośredni wpływ na występowanie zdarzeń niepożądanych, w tym także błędów medycznych" - ocenił.

Bartłomiej Chmielowiec wskazał, że w opinii Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych zasadne jest wprowadzenie regulacji prawnych uwzględniających wskaźniki zatrudnienia adekwatne do profilu oddziału szpitalnego i realizowanych w nim świadczeń zdrowotnych. Jego zdaniem, pielęgniarki i położne nie są wynagradzane adekwatnie do skali i specyfiki zadań, do których często dołączane są usługi pomocnicze.

W wystąpieniu skierowanym do Ministra Zdrowia Rzecznik wskazał na konieczność podjęcia pilnych działań oraz przyjęcia konkretnego planu ich realizacji.

Rzecznik Praw Pacjenta sygnalizował Ministrowi Zdrowia problem braków pielęgniarek i położnych już w 2015 roku wnosząc o podjęcie działań o charakterze systemowym.

Źródło: www.rynekseniora.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas