mar 22, 2018

Opieka paliatywna: nakłady nie nadążają za potrzebami

21 marca 2018 roku odbyło się posiedzenie Sejmowej Komisja Zdrowia poświęcone opiece paliatywnej i hospicyjnej. Podczas spotkania decydenci i eksperci rozmawiali o jej obecnym stanie i wyzwaniach, którym trzeba będzie sprostać. Dane resortu zdrowia pokazały, że potrzeby i nakłady rosną, ale okazały się zbyt ogólne dla wyciągnięcia strategicznych wniosków na przyszłość.

- Obecnie zakończyły się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia ministra zdrowia zmieniającego rozporządzenie z dnia 29 października 2013 r. ws. świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej. Rozpoczęto analizę zgłoszonych propozycji i uwag - mówił na posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Zbigniew Król. Jak wyjaśniał, projekt porządkuje proces kwalifikacji dorosłych pacjentów do opieki dzięki wprowadzeniu karty kwalifikacji.

- Projekt wprowadza również zmianę polegająca na włączeniu stwardnienia rozsianego do wykazu świadczeń gwarantowanych. Jednocześnie wprowadza się możliwość realizacji świadczeń opiekuńczych przez osoby o kompetencjach opiekuna medycznego - poinformował wiceminister.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce funkcjonuje 115 hospicjów stacjonarnych posiadających 2260 łóżek, 839 hospicjów domowych oraz 11 dziennych ośrodków opieki paliatywnej lub hospicyjnej. Dodatkowo zarejestrowanych jest 85 oddziałów medycyny paliatywnej z bazą 1444 łóżek oraz 326 poradni medycyny paliatywnej w opiece ambulatoryjnej.

Z danych resortu wynika również że w 2017 roku świadczeń w ramach opieki paliatywnej i hospicyjnej udzieliło 525 świadczeniodawców niemal 92 tys. pacjentom. W tej liczbie ponad 500 świadczeniodawców udzieliło świadczeń dla ponad 60 tys. pacjentów po 65 r.ż.

Wiceminister zdrowia przytoczył również dane dotyczące opieki paliatywnej i hospicyjnej pacjentów poniżej 18. roku życia. - W 2017 r. takich świadczeń udzieliło 74 świadczeniodawców dla ponad 1600 pacjentów. Wartość rozliczonych świadczeń wynosiła ok 35,5 mln zł - mówił.

Dr Aleksandra Ciałkowska-Rysz, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Paliatywnej (PTMP) zaznaczyła, że "dane nie są do końca zgodne ze stanem faktycznym". - Jeśli chodzi o osoby dorosłe, mamy 450 hospicjów domowych, ok. 150 poradni i 160 oddziałów - wyliczała.

- Liczba łóżek, która jest obecnie zalecana przez rozwinięte kraje europejskie, to już nie 10, ale 12 na 100 tys. mieszkańców. Tymczasem w Polsce jest 6,5 łóżka na 100 tys. Są województwa, np. zachodniopomorskie, gdzie jest 2,6 łóżka. W woj. mazowieckim ten wskaźnik wynosi 4,7. W samej Warszawie jeszcze mniej. M.in. dlatego czas oczekiwania jest długi - w stolicy wynosi on średnio trzy tygodnie - zaznaczył dr Tomasz Dzierżanowski z PTMP. Podkreślał, że najbardziej palącym problemem jest w Polsce nierówność dostępności do opieki. - Nie ma jednak woli, by zwiększać ilość łóżek tam, gdzie jest ich zbyt mało. Nie chodzi o to, żeby tylko sypać pieniędzmi - wyjaśniał. Dodał, że bardzo istotnym problemem jest też brak płatności za ostatni dzień opieki. - W opiece paliatywnej większość pacjentów umiera. Koszty opieki w ostatnim dniu są trzy- czterokrotnie wyższe niż w inne dni. Już od wielu lat apelujemy, aby rozliczać ostatni dzień jako pełny, żeby nie był to dzień zerowy, ponieważ generuje to olbrzymie straty - apelował.

Beata Małecka-Libera, posłanka PO i wiceprzewodnicząca Sejmowej Komisji Zdrowia, zwróciła uwagę, że być może warto się zastanowić nad zmianą sprawozdawczości.

Wiceszef resortu zdrowia zapowiedział, że ministerstwo chce "skonstruować dzienne domy opieki medycznej w formule bardziej otwartej, dla większej grupy chorych, szczególnie niesamodzielnych, w podeszłym wieku". To, według niego, ma poprawić funkcjonowanie opieki długoterminowej.

- Wzrastają potrzeby, ale też wzrasta wycena. Będziemy ten kierunek kontynuować - podsumował wiceminister zdrowia.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas