kwi 9, 2018

W Krakowie powstanie Miejski Ośrodek Zdrowia dla Osób Starszych i Niesamodzielnych

W Krakowie, w wyniku przekształcenia Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego przy ul. Wielickiej, powstanie Miejski Ośrodek Zdrowia dla Osób Starszych i Niesamodzielnych. Pacjenci w podeszłym wieku mają otrzymać w nim pomoc medyczną oraz kompleksową rehabilitację.

Na terenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego (ZOL) powstanie nowy pawilon. W jednej jego części będzie funkcjonował oddział opieki stacjonarnej ze 120 łóżkami dla chorych, w drugiej Centrum Opieki Zdrowotnej, w którym znajdą się gabinety lekarskie oraz sale do zajęć rehabilitacyjnych i terapeutycznych.

Budowa pawilonu, wraz z układem dróg wewnętrznych ma kosztować ponad 27 mln zł.

- Budynek o powierzchni prawie 6 tys. m kwadratowych jest największym, realizowanym w Polsce obiektem służby zdrowia, który będzie budynkiem tak wysoko energooszczędnym i pasywnym - mówił architekt Marcin Stelmach.

Architekt podkreślił, że przy projektowaniu szczególnie ważna była kwestia zieleni w otoczeniu budynku i wkomponowania w nią istniejącego już drzewostanu, którym ma być zaczątkiem ogrodu rekreacyjnego dla pacjentów.

Centrum Opieki Zdrowotnej będzie udzielało świadczeń o charakterze niestacjonarnym w ramach: ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, poradnictwa medycznego i socjalnego oraz długoterminowej medycznej opieki domowej nad osobami niesamodzielnymi. Wsparcie będą zapewniali przeszkoleni pracownicy socjalni.

W centrum prowadzone będą zajęcia terapeutyczne m.in. arteterapia, muzykoterapia, biblioterapia, choreoterapia, terapie: kulinarna, reminiscencyjna, informatyczna, rozrywkowa, ergoterapia i terapia ruchowa, hortiterapia oraz aktywizacja poznawcza lub relaksacja w sali doświadczania świata, a także Cyber Oko, służące stymulacji procesów poznawczych.

- Wszyscy cieszymy się z tego, że żyjemy dłużej, ale dłużej nie zawsze oznacza lepiej. Dane GUS wskazują, że przybywać będzie krakowian po 80. roku życia i mogą oni wymagać opieki w różnym stopniu, dlatego ważne jest, by myśleć o miejscu, gdzie mogą ją otrzymać. Sądzę, że to, co państwo robicie zaspokoi w znacznej mierze te potrzeby - mówił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Nowy pawilon powinien być gotowy w 2019 roku. Jeszcze w tym roku rozpocznie się w ZOL przy ul. Wielickiej modernizacja istniejącego budynku numer 3. Potrwa ona do końca 2020 roku.

Po zakończeniu tych inwestycji liczba łóżek dla pacjentów leczonych stacjonarnie wzrośnie do 600 (obecnie jest ich ok. 500).

- To jak bardzo potrzebujemy nowego pawilonu najlepiej obrazuje kolejka do naszego ZOL. W tej chwili sięga ona ok. 200 osób w opiece długoterminowej, a w opiece psychiatrycznej ok. 40-60 osób - mówił PAP dyrektor naczelny ZOL Janusz Czekaj.

Po przekształceniu ZOL w Miejski Ośrodek Zdrowia dla Osób Starszych i Niesamodzielnych działać będą tam: Zakład Opiekuńczo - Leczniczy z oddziałami: ogólnym, psychiatrycznym i medycyny paliatywnej; Dzienny Dom Opieki Medycznej, zespół poradni oraz Centrum Opieki Zdrowotnej dla osób starszych i niesamodzielnych.

Źródło: www.rynekseniora.pl


konferencja
Raport
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2020 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności