kwi 11, 2018

W Gdańsku seniorzy otrzymają pół tysiąca "kopert życia"

500 Gdańskich Kopert Życia, przeznaczonych dla służb medycznych np. przy ratowaniu życia i zdrowia, otrzymają samotni seniorzy, osoby w bardzo zaawansowanym wieku, a także niepełnosprawne i przewlekle chore.

Koperta życia to zestaw składający się z plastikowej, zamykanej na zatrzask koperty, oznaczonej specjalnym nadrukiem, w której przechowuje się wypełnioną kartę informacyjna i np. wypisy ze szpitala, oraz naklejki na lodówkę. W ub. roku do potrzebujących pomocy mieszkańców Gdańska, głównie starszych, samotnych i schorowanych, trafiło 3,8 tys. takich kopert. Koordynatorem i organizatorem kampanii "Gdańska Koperta Życia" jest Gdański Ośrodek Promocji Zdrowia.

Jak poinformowała Sylwia Ressel, konsultantka ds. komunikacji społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie (MOPR) w Gdańsku, koperty dostarczą potrzebującym pracownicy socjalni i opiekunowie MOPR. Zapewniła, że jeśli osób potrzebujących będzie więcej, to zostanie zamówionych więcej kopert.

Sylwia Ressel zaznaczyła, że pracownicy socjalni, którzy będą dostarczać zestawy potrzebującym mieszkańcom, mogą też pomóc w wypełnieniu karty informacyjnej. Będzie ona zawierała m.in. podstawowe informacje o stanie zdrowia, grupie krwi, chorobach, alergiach, przyjmowanych lekach i osobach do kontaktu.

Formularz w plastikowym zamykanym etui zostanie umieszczony w lodówce podopiecznego. Zestaw uzupełnia nalepka na drzwi chłodziarki, która jest wskazówką dla ratownika medycznego lub lekarza, że koperta życia jest wewnątrz. Jest też karta ICE (ang. In Case of Emergency, anglojęzyczny skrót oznaczający dosłownie "w nagłym wypadku") do noszenia np. w portfelu (zawiera m.in. nazwisko właściciela i informacje o zgodzie lub jej braku na pobranie narządów).

MOPR pozyskał koperty bezpłatnie z Gdańskiego Ośrodka Promocji Zdrowia (GOPZ). Partnerami programu są m.in. Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności i Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdańsku oraz Centrum Medyczne Synexus.

W ubiegłym roku w partnerskiej akcji pracownicy GOPZ i MOPR przekazali potrzebującym, głównie starszym, samotnym i schorowanym mieszkańcom, 3800 kopert. Obie instytucje kupiły odpowiednio 2300 i 1500 kopert.

Idea koperty życia narodziła się w krajach anglosaskich, gdzie takie rozwiązanie promowali ratownicy medyczni. 

Źródło: www.rynekseniora.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas