kwi 11, 2018

Minister Zdrowia zapowiada: 18 kwietnia rozpoczniemy narodową debatę o zdrowiu

Na 18 kwietnia 2018 roku planowane jest oficjalne zainaugurowanie narodowej debaty o zdrowiu - zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Konferencja "+Wspólnie dla Zdrowia+ - zaproszenie do narodowej debaty o zdrowiu" pierwotnie planowana była na 5 kwietnia. Termin odroczono ze względu na zmiany w kalendarzu ministra - zwołane w ubiegłym tygodniu posiedzenie Rady Ministrów i wyjazd zagraniczny szefa resoru zdrowia.

W styczniu minister zapowiadał, że "chciałby rozpocząć rzeczywistą, szeroką debatę, która przygotuje założenia do zmian w systemie ochrony zdrowia". Minister mówił wówczas, że zaprosi do rozmów wszystkich interesariuszy systemu opieki zdrowotnej: pacjentów - którzy są najważniejsi, pielęgniarki, ratowników, diagnostów, rehabilitantów, techników, lekarzy, pracodawców, właścicieli szpitali, samorządy.

Minister informował w ostatnich tygodniach, że komitet organizacyjny przedstawi propozycję rady programowej i być może w maju, czerwcu rozpocznie się pierwsza debata. - Debaty będą co mniej więcej miesiąc, półtora, do dwóch. Tematów jest wiele - sygnalizował Łukasz Szumowski. Narodowa debata - według wstępnych ocen ministra - powinna się zakończyć po pierwszym kwartale 2019 roku.

Jak zapowiadała dr Elżbieta Szwałkiewicz, Koalicja będzie zabiegać o to, aby w debacie nie został pominięty temat opieki długoterminowej, która nadaje sens medycynie ratunkowej i naprawczej.

- Opieka długoterminowa obecnie to podzielona między dwa resorty forma zabezpieczenia ponad miliona osób, które w wyniku postępującej choroby  przewlekłej lub poważnego urazu stały się niesamodzielne. Osoby te, by nie zostały zmarnowane efekty drogich procedur medycznych (ratowanie życia, diagnozowanie i leczenie) wymagają specyficznego wsparcia obejmującego opiekę, pielęgnację i nadzór nad kontynuacją zaleconego leczenia. Nie jest tajemnicą, że zaniedbania pielęgnacyjne generują potężne zarówno w systemie ochrony zdrowia jak i pomocy społecznej. Mimo, że w rozwiniętych krajach Europy rola opieki długoterminowej jest doceniona, a jej funkcjonowanie jest wspierane przez stabilne źródła finansowania, w naszym Kraju jest ona osierocona, zaniedbana i niedoszacowana na poziomie ponad 150%. To oznacza społeczne osierocenie osób wymagających opieki długoterminowej i ich faktycznych opiekunów (najczęściej członków najbliższej rodziny). Pominięcie tej problematyki w debacie narodowej zdecydowanie pomniejszy sensowność wielu interwencji medycznych - powiedziała Prezes Koalicji.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas