kwi 25, 2018

Nauczą seniorów, jak dbać o własne bezpieczeństwo

Jak chronić się przed oszustami, jak czytać umowy i co robić w razie pożaru - tego dowiedzą się seniorzy podczas spotkań organizowanych w czterech województwach. Akcja jest organizowana przy wsparciu Państwowej Straży Pożarnej.

Przedsięwzięcie ma objąć w sumie kilka tysięcy osób w dziesięciu gminach w województwach zachodniopomorskim, kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i lubuskim. Pierwsze spotkanie odbędzie się 28 kwietnia w wielkopolskim Kórniku. 

- W trakcie spotkań będziemy mówić m.in. o bezpieczeństwie konsumenckim, czyli o tym, z czym seniorzy mają duży problem - z podpisywaniem umów. Istotna jest tu nie tylko kwestia podpisania korzystnej dla siebie umowy, ale i sprawa uniknięcia przy tej okazji oszustwa - powiedziała na konferencji prasowej w Poznaniu prezes Stowarzyszenia My50+ Anna Dolska.

Dzięki strażakom seniorzy dowiedzą się, co robić, gdy w domu pojawi się ogień, i jak uniknąć zatrucia tlenkiem węgla. Strażacy będą wykorzystywali mobilny symulator zagrożeń pożarowych domu jednorodzinnego - unikatowe, przypominające domek dla lalek urządzenie, służące do demonstracji zagrożeń pożarowych i ekologicznych. Sterowany komputerem symulator pozwala w atrakcyjny sposób, z dymem, światłem i dźwiękiem, zaprezentować wszelkie możliwe zagrożenia, jakie mogą zaistnieć w kuchni, łazience, salonie czy kotłowni.

- Takie symulatory były tworzone z myślą o edukacji najmłodszych, ale od samego początku budziły zainteresowanie także dorosłych. Stąd pojawiła się koncepcja, by skorzystać z tych samych narzędzi do prezentacji zagrożeń seniorom - powiedział PAP rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej, mł. bryg. Sławomir Brandt.

Podczas spotkań będą rozdawane poradniki, z których seniorzy dowiedzą się m.in. jak reagować w razie nagłego wyłączenia prądu, jak rozpoznać, czy osoba, która staje u drzwi, na pewno jest inkasentem z firmy energetycznej, i co robić, gdy senior ma podejrzenia, że ma do czynienia z oszustem.

Wydawnictwo zawiera też naklejkę z alarmowymi numerami telefonów i tzw. kartę bezpieczeństwa z najważniejszymi informacjami, którą senior może nosić w portfelu.

Przedsięwzięcie potrwa do listopada. Zaplanowano spotkania w 10 gminach. Mają być tak zorganizowane, by poza seniorami mogły brać w nich udział także ich rodziny.

Organizatorami akcji są: Fundacja Enea, Państwowa Straż Pożarna i Stowarzyszenie My50+. Patronat nad przedsięwzięciem objęli wojewodowie wielkopolski, lubuski i zachodniopomorski, Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu.

Źródło: www.rynekseniora.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas