maj 3, 2018

23. marsz przeciwko wykluczeniu w Katowicach

Pod hasłami poprawy losu osób społecznie wykluczonych, bezdomnych, niepełnosprawnych - także intelektualnie - oraz starszych, 1 maja ulicami Katowic przeszedł 23. marsz przeciwko wykluczeniu zorganizowany przez Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne.

Przed wydarzeniem, w którym uczestniczyło ok. stu osób, przewodniczący tej najstarszej społecznej organizacji dobroczynnej w regionie Dietmar Brehmer szczególnie zwracał uwagę na problem wykluczenia osób w podeszłym wieku.

- Osoby starsze, po siedemdziesiątce, żyjące samotnie z bardzo niskimi dochodami, są najczęściej ukryte. One nie mają takiej energii, jak inne środowiska - boją się, wstydzą, są w domach. Uczulam wszystkich na to, bo kiedyś wszyscy będziemy w takim wieku - i nie daj Boże zapomną o nas - powiedział.

Wspominał, gdy sam szukał schorowanej matce miejsce w szpitalu, zaproponowano im łóżko w miejscu, gdzie na 60 osób przypadała jedna pielęgniarka. - To jest tragedia. Tragedią jest też to, że akcja związana z niby tanimi lekami dla seniorów, jest niepotrzebna: lekarstwa, których potrzebują seniorzy są nadal tak drogie, jak były - dodał.

Do finansowego podłoża wykluczenia poszczególnych grup społecznych nawiązała Aleksandra Chromik ze Stowarzyszenia Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom. Mówiąc o trwającym w Sejmie proteście opiekunów osób niepełnosprawnych i postulowanym przez nich dodatku dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia wskazała, że dodatek taki, w wysokości 500 zł, otrzymują już teraz inne matki - młodszych, zdrowych dzieci.

Pochód, z udziałem m.in. bezdomnych i niepełnosprawnych, wyruszył sprzed siedziby Górnośląskiego Towarzystwa Charytatywnego przy ulicy Jagiellońskiej w centrum miasta. Uczestnicy demonstracji przeszli na katowicki rynek i wrócili w miejsce wymarszu, gdzie wręczyli kwiaty ochraniającym ich policjantom i strażnikom miejskim.

Górnośląskie Towarzystwo Charytatywne istnieje od 1989 roku. Jest jedną z pierwszych pozakościelnych i pozarządowych organizacji tego typu. Prowadzi działalność codziennie, m.in. każdego dnia ze stołówki GTCh korzysta nawet kilkaset osób potrzebujących.

Źródło: www.rynekseniora.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas