maj 8, 2018

13 czerwca w Warszawie pierwsza otwarta konferencja narodowej debaty o zdrowiu

7 maja w siedzibie resortu zdrowia przy ul. Miodowej w Warszawie zorganizowano konferencję prasową, która odbyła się po pierwszym roboczym spotkaniu rady programowej debaty "Wspólnie dla Zdrowia". Zorganizowanie tej ogólnopolskiej, otwartej, mającej potrwać rok debaty o zdrowiu było jedną z pierwszych zapowiedzi ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego.

- W ramach pierwszego spotkania do dyskusji zapraszam nie tylko członków rady programowej, ale wszystkie osoby, które są zainteresowane ochroną zdrowia, pacjentów, pracowników. Najbliższa konferencja odbędzie się 13 czerwca br. w Warszawie, w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA przy ul. Wołoskiej. Dzisiejsze spotkanie miało charakter roboczy i polegało na ustaleniu zadań przygotowujących tę konferencję - poinformował prof. Tomasz Hryniewiecki, członek rady programowej, dyrektor Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Jak podawało Ministerstwo Zdrowia w dniu inauguracji debaty (18 kwietnia 2018), pierwsze spotkanie w czerwcu br. ma być zatytułowane "Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej". 

Zgodnie z informacjami resortu zdrowia harmonogram kolejnych konferencji będzie następujący:

- wrzesień 2018, Krynica Zdrój - Medycyna, finanse, gospodarka;
- październik 2018, Łódź - Własność, zarządzanie, odpowiedzialność; 
- grudzień 2018, Lublin - Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój; 
- luty 2019, Gdańsk - Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta; 
- kwiecień 2019, Białystok - Innowacje, technologie, efektywność; 
- czerwiec 2019, Warszawa - Społeczny Program Zdrowie 2020+.

Podczas poniedziałkowej konferencji prof. Paweł Górski, przewodniczący rady programowej debaty "Wspólnie dla Zdrowia", były rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi zdradził nieco więcej szczegółów dotyczących pierwszej konferencji w Warszawie.

- Dzisiejsze spotkanie dotyczyło ustalenia sposobów przeprowadzenia debaty w ciągu najbliższego miesiąca na tematy ogólnosystemowe. Było to więc przygotowanie do konferencji, która będzie miała kluczowe znaczenie dla stworzenia wytycznych do następnych spotkań. Ostateczny dokument, który ma być pewnego rodzaju strategią dla ochrony zdrowia w Polsce, a zatem na jego treść złoży się określenie celów bliższych i dalszych, będzie zawierał pewne rekomendacje. Ale on powstanie dopiero za rok - mówił.

Zapytany, jakimi konkretnie zagadnieniami zajmą się eksperci podczas konferencji 13 czerwca, wymienił kilka obszarów. Mówił m.in. o prawach i obowiązkach pacjentów czy ogólnych zasadach funkcjonowania ochrony zdrowia (m.in. sposobie finansowania, wartościach systemowych, na które będą "nakładane" konkretne rozwiązania). Dyskusja będzie się także toczyć wokół mierników systemu ochrony zdrowia, które posłużą do wyznaczenia krótkoterminowych celów strategicznych (np. średnia długość życia, liczba hospitalizowanych w "kluczowych chorobach", umieralność). Eksperci mają także omawiać przyszłość opieki koordynowanej w Polsce.

Prof. Tomasz Hryniewiecki podkreślił, że celem debaty nie jest dokonanie "jakiejś rewolucyjnej zmiany", ale swobodna dyskusja różnych osób, różnych środowisk. Zaznaczył, że rada programowa nie da obecnie odpowiedzi na pytanie, co robić, by skrócić kolejki w służbie zdrowia. - Natomiast zaproponujemy - mam nadzieję - jakąś wizję czy propozycję organizacji systemu ochrony zdrowia. I z tej lepszej, innej organizacji wyniknie również lepsza dostępność dla pacjentów i skrócenie kolejek - podsumował.

Szef rady programowej, prof. Paweł Górski podkreślił, że "nie można przenieść dokładnie systemu z Niemiec, Francji, ze Stanów Zjednoczonych". - To jest niemożliwe. Ze względu na różną demografię, różny poziom ekonomiczny, a w moim rozumieniu przede wszystkim z uwagi na różny poziom kultury zdrowotnej. W tej sytuacji opracowanie takiego systemu dla Polski jest bezcenne - zaznaczył.

Ogólnopolska społeczna debata pt. "Wspólnie dla zdrowia - rozmawiamy, słuchamy, działamy!" została zainaugurowana przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego 18 kwietnia 2018 roku.

Minister do dyskusji zaprosił pacjentów, pracodawców, lekarzy, pielęgniarki, diagnostów i przedstawicieli innych zawodów medycznych, samorządy, wyższe uczelnie i ekspertów.

W ramach projektu zaplanowano cykl konferencji, które będą się odbywały od czerwca 2018 do czerwca 2019 roku Podczas spotkań dyskutowane będą zagadnienia przygotowane wcześniej w toku obrad roboczych przez poszczególne zespoły.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas