maj 11, 2018

Debata "Wspólnie dla zdrowia" ma dać rekomendacje, Ministerstwo nie zamierza ingerować w jej przebieg

Debata "Wspólnie dla zdrowia" ma pokazać, jakie powinny być kierunki zmian w systemie, jakie cele i priorytety - informuje Ministerstwo Zdrowia. Szef resortu Łukasz Szumowski podkreśla, że resort nie zamierza ingerować w jej przebieg, czeka na wypracowane rekomendacje.

- To nie jest debata pod dyktando Ministerstwa Zdrowia. Ministerstwo Zdrowia ma otrzymać wypracowane przez wszystkich interesariuszy rekomendacje, propozycje rozwiązań - podkreśla minister Łukasz Szumowski.

W ramach debaty zaplanowano w cykl konferencji, które mają się odbywać od czerwca br. do czerwca 2019 roku. W 2018 roku planowane są cztery konferencje - w czerwcu, wrześniu, październiku i grudniu, zaś w 2019 roku trzy - w lutym, kwietniu i czerwcu. Mają się odbywać kolejno w Warszawie, Krynicy-Zdroju, Łodzi, Lublinie, Gdańsku, Białymstoku i ostatnia - znowu w Warszawie.

Wśród planowanych tematów spotkań są m.in. "Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej", "Medycyna, finanse, gospodarka", "Własność, odpowiedzialność, gospodarka", "Kadry w ochronie zdrowia: wyzwania i rozwój", "Profilaktyka i zdrowie publiczne: świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo pacjenta". Pierwsza konferencja została zaplanowana na 13 czerwca.

W radzie ogólnonarodowej debaty "Wspólnie dla zdrowia" znaleźli się eksperci związani z ochroną zdrowia: lekarze, naukowcy, pielęgniarki, ekonomiści, menedżerowie, przedstawiciele związków zawodowych i stowarzyszeń pacjentów. Wśród członków rady są też parlamentarzyści i byli ministrowie zdrowia, m.in. Konstanty Radziwiłł, Marian Zembala i Marek Balicki.

W poniedziałek po pierwszym roboczym spotkaniu Rady Programowej eksperci oceniali, że debata jest szansą na stworzenie lepszej organizacji ochrony zdrowia w Polsce. Przewodniczący Rady Programowej, były rektor Uniwersytetu Medycznego w Łodzi prof. Paweł Górski zapowiedział, że jej efektem będzie dokument stanowiący rodzaj strategii dla ochrony zdrowia w Polsce.

Minister Szumowski od początku kierowania resortem zapowiadał szeroką debatę, która przygotuje założenia do zmian w systemie ochrony zdrowia. Już w styczniu mówił, że zaprosi do rozmów interesariuszy systemu. - Chciałbym, żebyśmy wspólnie odpowiedzieli, czego oczekujemy od systemu opieki zdrowotnej, jakich mierników chcielibyśmy używać, jaki system finansowania chcielibyśmy mieć - mówił wówczas PAP.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas