cze 7, 2018

Prezentacja opasek używanych w małopolskim programie "Tele-Anioł"

W Krakowie zaprezentowano opaski używane w programie Tele-Anioł. Docelowo ma z niego korzystać 10 tys. niesamodzielnych osób z całego województwa. Urządzenie umożliwia wezwanie pomocy w nagłych sytuacjach.

Małopolski Tele-Anioł to największy tego typu projekt w Polsce. Władze województwa realizują go wspólnie z Caritas Diecezji Kieleckiej i Stowarzyszeniem Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego z Suchej Beskidzkiej.

Urządzenie przypomina z wyglądu elektroniczny zegarek, ale działa jak telefon komórkowy. Zamiast wyświetlacza, ma trzy przyciski. Aby wezwać pomoc należy wcisnąć i przytrzymać przez kilka sekund czerwony przycisk z napisem "SOS". Urządzenie połączy się z Centrum Teleopieki, w którym całodobowo pracują ratownicy medyczni.

Opaska ma wbudowany mikrofon i głośnik, można więc swobodnie rozmawiać. Jest ona wyposażona także w kartę SIM oraz indywidualny numer, można zadzwonić do jej właściciela. Żeby odebrać połączenie, posiadacz opaski musi nacisnąć zielony przycisk. Trzeci, żółty przycisk z symbolem "ludzi" służy do odsłuchiwania komunikatów, m.in. o aktualnej godzinie oraz liczbie przebytych kroków. Opaska jest wyposażone także w dodatkowe funkcje: czujnik upadku, GPS, lokalizator położenia opaski oraz czujnik tętna. Detektor upadku będzie aktywowany dla niektórych osób - dzięki niemu Centrum Teleopieki otrzyma sygnał, że stało się coś złego. Podobnie będzie w przypadku obniżenia lub znacznego podwyższenia tętna.

- Tele-Anioł to program dla osób niesamodzielnych, po przebytych ciężkich chorobach, cierpiących na wiele schorzeń, wymagających opieki. Mamy obecnie ok. 400 zgłoszeń. Trzeba z tej grupy wyłonić tych, którzy naprawdę potrzebują "Anioła Stróża" - mówił w środę wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak.

Prezes Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego Piotr Bodzek podkreślił, że urządzenie używane w Małopolsce różni się od rozwiązań wdrażanych w podobnych programach w innych województwach - działa jak minitelefon komórkowy. Bateria wystarcza na ok. 72 godziny. Jej pełne ładownie zajmuje ok. dwóch godzin. - Osoba wyposażona w opaskę może być niezależna, może opuszczać miejsce zamieszkania. Jako jedyni mamy opaskę życia składająca się z jednego elementu, a nie jak zazwyczaj z opaski i telefonu - wyjaśniał Piotr Bodzek.

W maju wręczono pierwsze opaski, otrzymało je ok. 70 mieszkańców województwa, a formularze zgłoszeniowe złożyło 380 osób. Do końca br. urządzenia mają trafić do 5 tys. osób, a docelowo do 10 tys. Sprzęt oraz oprogramowanie do realizacji projektu dostarczyła firma Comarch.

6 czerwca przedstawiciele 94 ze 182 małopolskich samorządów podpisali listy intencyjne zobowiązując się do promowania tego programu, bo najlepiej znają sytuację i potrzeby swoich mieszkańców.

Rekrutacja 5 tysięcy osób do I tury projektu Tele-Anioł potrwa do końca października. Zgłoszenia można składać osobiście lub przesłać pocztą tradycyjną bądź elektroniczną na adres Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, placówki Caritas Diecezji Kieleckiej w Proszowicach albo Stowarzyszenia Europejski Instytut Rozwoju Regionalnego w Suchej Beskidzkiej. Nabór chętnych do drugiej tury projektów jest planowany na przełomie 2019 i 2020 roku.

Zaplanowano, że ok. 3,2 tys. uczestników programu "Tele-Anioł" będzie mogło korzystać z dodatkowych usług opiekuńczych takich jak przygotowywanie posiłków, transport do lekarza, załatwianie spraw formalno-urzędowych. Pomagać będą fachowcy i sąsiedzi. Specjalistyczne kursy przejdzie 160 opiekunów i 1,6 tys. sąsiadów z całej Małopolski, a ich podopieczni przez rok będą mieć zapewnione wsparcie przez 20 godzin tygodniowo. Za tą część programu odpowiada Caritas Diecezji Kieleckiej.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas