cze 19, 2018

Jak wykorzystać potencjał telemedycyny w polskim systemie ochrony zdrowia - raport

19 czerwca na konferencji w Warszawie zaprezentowano raport "Jak skutecznie wykorzystać potencjał telemedycyny polskim systemie ochrony zdrowia". - Dynamiczny rozwój technologii cyfrowych skutkuje permanentnym wzrostem możliwości, które daje umiejętne wykorzystanie telemedycyny w opiece zdrowotnej - przypominają autorzy raportu.

W raporcie przygotowanym przez Fundację Telemedyczna Grupa Robocza eksperci zwracają m.in. uwagę na "rosnące zapotrzebowanie na szukanie innowacyjnych rozwiązań w ochronie zdrowia, w tym rozwiązań z zakresu e-zdrowia, zapewniających poprawę jakości i zwiększenie efektywności systemu, wynikające w szczególności ze starzenia się społeczeństwa w Europie, także w Polsce, oraz spadku dostępności kadr lekarskich".

- Wymienione trendy o charakterze globalnym uzasadniają szerszą dyskusję na rzecz wykorzystywania potencjału telemedycyny w Polsce, co już się dzieje i czego wyrazem jest zapowiedź publikacji "Strategia e-zdrowia na lata 2018-2022" - podkreślają autorzy opracowania.

Jak zaznaczają, kolejnym ważnym argumentem, tym razem natury prawnej, uzasadniającym przygotowanie materiału jest upływ dwóch lat od wejścia w życie nowelizacji ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, która jednoznacznie dopuściła możliwość udzielania świadczeń zdrowotnych z wykorzystaniem technologii telemedycznych, rozwiewając wszelkie dotychczasowe wątpliwości interpretacyjne.

Raport przygotowano w celu ogólnoinformacyjnym, ma służyć podnoszeniu wiedzy społecznej na temat telemedycyny oraz zainicjowaniu dyskusji na temat jej roli w polskim systemie opieki zdrowotnej.

Dokument prezentuje stan telemedycyny w Polsce na 25 maja 2018 r. W raporcie zawarto, między innymi, na następujące informacje i rozdziały:

  • Jakie podmioty mogą być zaangażowane w proces udzielania świadczeń telemedycznych?
  • Przykładowe modele działalności telemedycznej.
  • Czy telemedycyna to nowa gałąź medycyny?
  • Telemedycyna jako zgodna z przepisami prawa forma sprawowania opieki medycznej.
  • Podstawa prawna udzielania świadczeń telemedycznych?
  • Czy przedstawiciele wszystkich zawodów medycznych mogą udzielać świadczeń telemedycznych?
  • Czy udzielanie świadczeń telemedycznych jest zgodne z zasadami etyki zawodowej?
  • Kiedy udzielenie świadczenia telemedycznego jest zgodne z przepisami prawa?
  • Rola telemedycyny w systemie opieki zdrowotnej.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas