cze 18, 2018

Minister Elżbieta Bojanowska: pracujemy nad rozwiązaniami zwiększającymi bezpieczeństwo seniorów

- Zmiany w ustawie o pomocy społecznej oraz wprowadzenie rządowego dokumentu poświęconego seniorom to działania, które mają pomóc w zwiększeniu ich bezpieczeństwa - powiedziała w rozmowie z PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska. Podkreśliła również, że wsparcie osób starszych jest jednym z priorytetowych zadań resortu. - Powstaje coraz więcej placówek całodobowego pobytu dla osób starszych, niepełnosprawnych, chorych. Chcemy zmienić przepisy i zabezpieczyć osoby starsze przed nieuczciwymi przedsiębiorcami, którzy tworzą tego typu placówki - dodała.

Elżbieta Bojanowska, powołując się na statystyki Komendy Głównej Policji za 2016 rok, podkreśliła, że przestępstwa na szkodę osób w wieku 65 plus to przede wszystkim kradzieże, kradzieże z włamaniem i oszustwa. Wymieniła też przestępstwa popełniane metodą "na wnuczka", "na policjanta" czy "na pracownika gazowni". - W 2016 pokrzywdzonych przestępstwem przez tego typu metody było ponad 2300 osób. Wśród nich najliczniejszą grupę stanowiły osoby w wieku 50-79 lat - dodała.

Wiceminister poinformowała, że resort jest także na ostatnim etapie prac nad wprowadzeniem rządowego dokumentu "Polityka społeczna wobec osób starszych 2030 - bezpieczeństwo, uczestnictwo, solidarność".

- W dokumencie mamy siedem obszarów skierowanych do osób starszych i w tej grupie wyróżniamy także osoby niesamodzielne. Jeden z tych obszarów dotyczy nadużyć wobec osób starszych - powiedziała wiceminister rodziny.

Zaznaczyła, że w dokumencie położony jest szczególny nacisk na działania informacyjne, które miałyby na celu zwiększenie wiedzy osób starszych oraz uwrażliwienie ich otoczenia.

Elżbieta Bojanowska wymieniła także dotychczasowe inicjatywy podejmowane przez obecne władze na rzecz poprawienia sytuacji seniorów.

Wskazała m.in. na program "Opieka 75 plus", który jest realizowany przez samorządy i polega na świadczeniu usług opiekuńczych dla seniorów w miejscu zamieszkania. Drugim programem, o którym wspomniała wiceminister, jest wsparcie samorządów w budowie sieci domów dziennego pobytu i klubów Senior Plus. Przypomniała także, że w ramach działań poświęconych bezpieczeństwu seniorów przeprowadzono cztery ogólnopolskie kampanie społeczne: "Bezpieczny i aktywny senior", "Bezpieczny senior w swoim miejscu zamieszkania", "Zasady bezpiecznego seniora konsumenta" oraz "Wybór bezpiecznej placówki całodobowego pobytu".

Minister Elżbieta Bojanowska zwróciła uwagę, że choć coraz więcej seniorów angażuje się w różne inicjatywy, to ich aktywność wciąż jest bardzo mała. - Jeśli popatrzymy na badania, to aktywność osób starszych jest niestety bardziej bierna niż czynna. Seniorzy częściej spędzają czas przed telewizorem, słuchają radia lub czytają książki - powiedziała wiceminister.

Źródło: www.rynekseniora.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas