cze 21, 2018

Oświadczenie Zarządu Koalicji

Poniżej prezentujemy oświadczenie Zarządu Koalicji dot. konferencji konsultacyjnej Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej w sprawie projektu ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym.

W dniu 18 czerwca br. na skrzynkę pocztową Koalicji wpłynęło zaproszenie do udziału w konferencji konsultacyjnej projektu ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym. W treści zaproszenia znalazło się sformułowanie z którego wynika, iż konferencja jest organizowana we współpracy z KOALICJĄ NA POMOC NIESAMODZIELNYM.

W związku z powyższym Zarząd Koalicji oświadcza, iż zarówno treść zaproszenia jak również program konferencji nie był z nami konsultowany i tym bardziej potwierdzony.

Byliśmy przekonani, że złożenie na początku maja br. projektu ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym do procedowania w parlamencie będzie kolejnym elementem przyczyniającym się do rozpoczęcia poważnej debaty na temat przyszłości systemu opieki długoterminowej w Polsce. Niestety, formuła zaproponowana w przesłanym do nas zaproszeniu temu zaprzecza.

Zarząd Koalicji uważa za niezbędne wyłączenie tematu opieki długoterminowej, zaniedbywanego przez kolejne rządy, z bieżącej wojny politycznej, która od wielu lat niszczy możliwość przeprowadzania w Polsce merytorycznych i ponadpartyjnych debat na tematy kluczowe dla przyszłości Polski i Polaków. Oczekujemy otwartej i merytorycznej debaty ukierunkowanej na zbudowanie nowoczesnego systemu koordynowanej opieki długoterminowej w Polsce ale z uwzględnieniem wszystkich sił politycznych obecnych zarówno w parlamencie jak również znajdujących się poza nim, ze szczególnym wskazaniem ruchów lewicowych, nie posiadających dzisiaj reprezentacji w sejmie. Dlatego organizowanie konferencji, będącej odpowiedzią na bieżące potrzeby polityczne jednej partii nie może spotkać się z naszą akceptacją.

Chcemy przypomnieć, iż prace nad projektem ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym trwały ponad 6 lat. Inicjatorem był senator Mieczysław Augustyn, który powołał zespół niezależnych ekspertów. Niestety olbrzymi wysiłek i dorobek w postaci gotowego projektu ustawy nie znalazł w 2015 roku zrozumienia wśród liderów ówczesnej koalicji rządowej PO-PSL i w efekcie projekt nigdy nie trafił pod obrady Sejmu. Było to dla naszego środowiska olbrzymim rozczarowaniem. Tym bardziej, że koalicja rządowa PO-PSL nie podjęła się wcześniej kontynuacji prac nad projektem ustawy o społecznym ubezpieczeniu pielęgnacyjnym, przygotowywanym w latach 2007-2008 przez zespół śp. prof. Zbigniewa Religii.

Reasumując, w efekcie wojen partyjnych, Polska straciła całą dekadę na zbudowanie nowoczesnego systemu opieki długoterminowej.

Dlatego na początku 2017 roku Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" zwróciła się do kierownictwa resortów: zdrowia oraz rodziny, pracy i polityki społecznej o podjęcie wspólnych prac, których efektem byłoby skoordynowanie opieki długoterminowej i stworzenie spójnego systemu wsparcia. Pomysł funkcjonowania opieki długoterminowej jako obszaru międzyresortowego, od dłuższego czasu postuluje wiele środowisk. Miało miejsce kilka spotkań, na których zaprezentowaliśmy założenia do Ustawy o koordynowanej opiece długoterminowej, łączącej elementy polityki zdrowotnej i społecznej, w których uwzględniliśmy:

  • Założenia do projektu ustawy o społecznym ubezpieczeniu pielęgnacyjnym; Przygotowane przez Zespół powołany przez Ministra Zdrowia w drodze zarządzenia (Dz. Urz. Min. Zdrow. Nr 3, poz. 7, z późn. zm.) 2007-2009;
  • Projekt ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym; Przygotowany przez zespół ekspertów powołany przez senatora Mieczysława Augustyna w latach 2010-2015;
  • Założenia polityki społecznej wobec osób starszych do roku 2030 Bezpieczeństwo - Uczestnictwo - Solidarność - 2016;
  • Strategię na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju do roku 2020 (z perspektywą do 2030 - projekt strategiczny (Nie)Samodzielni).

Rozpoczynając prace nad założeniami do ustawy o koordynowanej opiece długoterminowej stwierdziliśmy, że należy skorzystać z dorobku, jaki został wypracowany w ciągu ostatnich kilkunastu lat, bez względu na formację polityczną, która  go w danym okresie tworzyła. W celu nagłośnienie podjęliśmy decyzję o rozpoczęciu prac nad przygotowaniem ogólnopolskiej i ponadpartyjnej kampanii społecznej pod nazwą "Czas na dobrą zmianę w opiece długoterminowej".

Niestety z przykrością musimy oświadczyć, iż formuła konferencji organizowanej w dniu 28 czerwca w sejmie przez Klub Parlamentarny Platformy Obywatelskiej nie spełnia naszych wyżej wymienionych kryteriów.

___________________________________

Więcej informacji:
Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym"
tel.: 22 279 49 07
e-mail: info@niesamodzielnym.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas