lip 13, 2018

Łódzcy seniorzy otrzymają opaski ratujące życie

Z nowoczesnej formy teleopieki w postaci specjalnych opasek ratujących życie będzie mogło skorzystać dwa tysiące seniorów w Łodzi. Urządzenia przypominające zegarek zbadają m.in. tętno i zaalarmują centrum ratunkowe w razie zagrożenia życia.

- Od ładnych paru lat staramy się robić wszystko, żeby pokazać, że seniorzy w naszym mieście są dostrzegani i we właściwy sposób zaopiekowani. Przyszedł czas, żeby dać szansę tym, którzy nie chcą oddawać swoich najbliższych do domów opieki społecznej. Żeby opiekunowie osób w podeszłym wieku mogli być spokojni o nich na przykład w trakcie pracy. Dlatego stworzyliśmy ten projekt - powiedziała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Jak podkreśliła, w pilotażowym programie, który ma się rozpocząć we wrześniu i potrwać dwa lata, będzie uczestniczyło dwa tysiące seniorów, którzy otrzymają specjalne opaski na rękę. Urządzenia przypominające zegarek zbadają m.in. tętno i zaalarmują centrum ratunkowe w razie zagrożenia życia.

- Będą one nie tylko mierzyły na bieżąco i przez 24 godziny tętno, ale także wykrywały zdarzenia nagłe, takie jak upadek. Przyciśnięciem jednego przycisku SOS będzie też można wezwać pomoc. To rodzaj zabezpieczenia osób, które nie wymagają bezpośredniej i stałej opieki - wyjaśniła Hanna Zdanowska.

W domach seniorów zostaną rozmieszczone specjalne czujniki, które będą pokazywały, w którym miejscu znajduje się osoba. To ważne szczególnie w przypadku osób, które nie są samodzielne i nie powinny bez opieki opuszczać mieszkania, m.in. chorych na Alzheimera.

Prezes uczestniczącej w programie firmy HRP Care Konrad Jaszczyński poinformował, że zostanie również utworzone działające 24 godziny na dobę centrum teleopieki. - Osoby objęte programem będą mogły zgłosić do niego, że czują się źle, są zaniepokojone stanem swojego zdrowia, potrzebują kontaktu z lekarzem. To istotny aspekt wsparcia - tłumaczył.

Dodatkowo 40 łodzian otrzyma kompleksową opiekę pielęgniarską i lekarską oraz przede wszystkim opiekunów spędzającymi czas z osobami niesamodzielnymi. Pomoc - oferowana również w weekendy - ma być realnym wsparciem dla dotychczasowych opiekunów osób starszych lub chorych - ich małżonków czy dzieci.

- To oferta dla osób, które w innym przypadku musiałyby zapewne trafić np. do placówki typu DPS. Tymczasem dzięki wsparciu dodatkowego opiekuna w domu czy dzięki takiej opasce nadal będą mogły przebywać dłużej tam, gdzie czują się najlepiej, czyli we własnym domu - zaznaczyła prezydent Łodzi.

W programie będą mogli wziąć udział mieszkańcy Łodzi, którzy ukończyli 60. rok życia, w skali Barthela, która określa sprawność chorego, uzyskali poniżej 60 punktów i nie są objęci opieką długoterminową w ramach NFZ. Zapisy będą przyjmowane w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych UMŁ przy ul. Zachodniej.

Wart 5 mln zł projekt będzie realizowany w partnerstwie Urzędu Miasta Łodzi z firmami HRP Care, Fenix Poland oraz Fundacją "Wiosna Jesień". 

Źródło: www.rynekseniora.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas