sie 11, 2018

Koalicja zainteresowana rozwinięciem dyskusji o systemie orzecznictwa o niepełnosprawności

Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" jest zainteresowana rozwinięciem dyskusji na temat reformy systemu zabezpieczenia osób niepełnosprawnych, w tym z systemu orzecznictwa o niepełnosprawności oraz kryteriami i indywidualizacją wsparcia osób niepełnosprawnych.

Jak mówi dr Elżbieta Szwałkiewicz, Prezes Koalicji: - Nasza Koalicja statutowo zajmuje się niesamodzielnością funkcjonalną w rozumieniu codziennych potrzeb życiowych, natomiast niepełnosprawność jako taka odnosi się do problematyki zdolności do aktywności zawodowej i społecznej. Zajmujemy się codzienną egzystencją osób, których życie jest uzależnione od pomocy innych. Naszym celem statutowym jest powiększanie ich samodzielności życiowej a jest to dziedzina bardzo zaniedbana i niezbyt doceniania przez decydentów. Z tego powodu postulowanie o warunki pracy i płacy osób niepełnosprawnych, będące przedmiotem oddziaływania wielu organizacji pozarządowych i instytucji państwowych np. PFRON, nie są tematem poruszanym w naszych postulatach kierowanych do Rządu. Faktem jednak jest, że nie każda osoba niepełnosprawna jest niesamodzielna jednak każda osoba niesamodzielna jest osobą niepełnosprawną. Ponieważ traktujemy każdą aktywność społeczną, a szczególnie zawodową jako profilaktykę niesamodzielności życiowej, stoimy na stanowisku, że osoby niepełnoprawne powinny pracować za wynagrodzenie adekwatnie do wykonywanej pracy z jednoczesnym poczuciem stabilizacji socjalnej.

- Zdobycie płatnego zajęcia i utrzymanie się na rynku pracy nie jest łatwe, a osiągnięcie samodzielności i stabilizacji ekonomicznej jest jeszcze trudniejsze. Jest to nasze uniwersalne doświadczenie, jednak nie ma nikogo kto by nie uznał, że szczególnie trudne dla osób niepełnosprawnych - zaznacza.

- Tym samym Koalicja mimo, że bezpośrednio nie zajmuje się tematyką pracy zawodowej, rozumie jak ważny jest dla osób niepełnosprawnych postulat możliwości zarabiania z jednoczesnym zabezpieczeniem swego bezpieczeństwa socjalnego. Faktem jest także, że z uwagi na skalę problemów - kilka milionów osób niepełnosprawnych, nasz kraj by efektywnie pomóc musi zmierzyć się z reformą systemu zabezpieczenia osób niepełnosprawnych, w tym z systemem orzecznictwa o niepełnosprawności oraz kryteriami  i indywidualizacją wsparcia - dodaje Elżbieta Szwałkiewicz. Jak podkreśla Koalicja "Na pomoc niesamodzielnym" jest zainteresowana rozwinięciem dyskusji na ten temat. 


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas