cze 12, 2017

Opieka długoterminowa, a zmiany demograficzne w społeczeństwie Polskim

Szybkie starzenie się populacji - na skutek wzrostu przeciętnego trwania życia i spadku współczynnika dzietności - przynosi wyzwania, których konsekwencją będzie konieczność wprowadzenia zmian w polskim systemie opieki długoterminowej. Nowe wyzwanie to nie tylko żyć dłużej, ale także zachować zdrowie w trakcie dodatkowych lat życia. Nowe prognozy mówią, iż w 2050 roku liczba ludności w wieku emerytalnym może wzrosnąć aż do 11mln!

Nie zapominajmy jednak, że obraz polskich seniorów nie jest kolorowy i nijak się ma do znanych wszystkim słów piosenki „wesołe jest życie staruszka”. W Polsce funkcjonują dwa odrębne filary opieki długoterminowej: medyczny oraz społeczny. Tzw. DPS-y finansowane są przez jednostki samorządu terytorialnego, natomiast zdrowotna opieka długoterminowa podlega pod Narodowy Fundusz Zdrowia. Tak więc senior czuje się zagubiony, przytłoczony regulacjami oraz czasem oczekiwania na wsparcie i pomoc od Państwa.

W systemie są luki, brakuje spójnych działań obu resortów. Aby mówić w Polsce o nowym integralnym i kontatybilnym modelu opieki długoterminowej zmiany powinny zostać wprowadzone w zalążku zanim senior pójdzie na emeryturę. Mianowicie najpierw Państwo powinno przygotować przyszłych seniorów do przejścia na emeryturę, następnie ważne jest zagwarantowanie wsparcia domowego w przypadku początkowej niesamodzielności. Później dzienne formy wsparcia aż do społecznych i medycznych form opieki całodobowej.

Jednak, aby system zaczął tak funkcjonować w pierwszej kolejności należy rozwiązać problem z zatrudnieniem i przeszkoleniem przyszłych grup docelowych pracujących w sektorze medycznym.

Źródło: Senior.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas