paź 8, 2018

Powstaje rządowa strategia dot. polityki społecznej wobec osób starszych

- Rządowy dokument "Polityka społeczna wobec osób starszych 2030" ma podnieść jakość i poziom życia seniorów - powiedziała PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska. Strategia - według założenia - ma zacząć obowiązywać od 2019 roku. Wiceminister podkreśliła, że jest to pierwszy kompleksowy dokument wyznaczający kierunek polityki rządu wobec osób starszych.

Dotyczy on m.in. szeroko rozumianego bezpieczeństwa, zdrowia, aktywnego uczestniczenia w życiu społecznym, a także potrzeby dostosowania infrastruktury, systemu służby zdrowia czy rynku pracy do potrzeb i możliwości seniorów.

Wiceminister podkreśliła, że dokument zawiera interdyscyplinarne rozwiązania. Powstały one we współpracy z wszystkimi resortami, w tym z resortem zdrowia, sportu, przedsiębiorczości czy nauki.

Dokument obejmuje siedem dziedzin ważnych dla osób starszych. 

Jeden z punktów strategii obejmuje działania związane z promocją zdrowia, profilaktyką chorób oraz z dostępem do diagnostyki, leczenia i rehabilitacji przez np. rozwój telemedycyny i teleopieki oraz dostęp do udogodnień technicznych wspierających samodzielność osób starszych.

Dokument składa się także z czterech dodatkowych części odnoszących się do polityki społecznej wobec niesamodzielnych osób starszych. Pierwsza poświęcona jest ułatwieniu dostępu do usług wzmacniających samodzielność, np. dzięki rozwojowi sieci wypożyczalni sprzętu wspomagającego funkcjonowanie, a także dostosowaniu miejsc zamieszkania do potrzeb tych osób.

Drugi punkt zakłada zapewnienie dostępu do usług zdrowotnych, rehabilitacyjnych i opiekuńczo-pielęgnacyjnych. - To jest podjęcie działań prawnych ukierunkowanych na możliwość funkcjonowania interdyscyplinarnych zespołów geriatrycznych o charakterze konsultacyjnym - wyjaśniła wiceminister.

Trzecia część poświęcona jest rozwojowi sieci usług środowiskowych i instytucjonalnych. W ramach tego punktu zarekomendowano wprowadzenie wymogu posiadania określonych kwalifikacji przez pracowników opiekujących się niesamodzielnymi osobami starszymi.

Czwarte działanie obejmuje wsparcie przez instytucje publiczne nieformalnych opiekunów niesamodzielnych osób starszych. Wiceminister wskazała, że chodzi tu m.in. o wsparcie rodzin sprawujących opiekę domową dzięki poradnictwu, konsultacjom, treningom umiejętności opiekunów, a także o czasowe odciążenie opiekunów z tych obowiązków.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas