lis 6, 2018

Telefoniczna Informacja Pacjenta ruszy jeszcze w listopadzie

Od 13 listopada, pod numerem 800 190 590, będzie działać bezpłatna Telefoniczna Informacja Pacjenta. Jest to wspólny projekt Rzecznika Prawa Pacjenta oraz Narodowego Funduszu Zdrowia. Podpisano już porozumienie w tej sprawie.

Nowy jednolity numer w całym kraju zastąpi kilkanaście numerów funkcjonujących obecnie w oddziałach wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia. Ma to zagwarantować uzyskanie szybkiej, kompleksowej i przejrzystej informacji dotyczącej funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce.

Dzwoniąc pod numer 800 190 590 będzie można dowiedzieć się m.in. jak uzyskać kartę EKUZ, jakie prawa przysługują osobie ubezpieczonej, gdzie znajduje się najbliższy szpital, czy też jakich formalności należy dopełnić, by skorzystać z leczenia uzdrowiskowego.

W ubiegłym roku infolinie NFZ obsługiwały około 40 tys. połączeń miesięcznie. Fundusz liczy, że dzięki nowemu rozwiązaniu liczba ta ulegnie zwiększeniu.

Adam Niedzielski, zastępca prezesa ds. operacyjnych NFZ, w niedawnym wywiadzie dla Rynku Zdrowia powiedział, że infolinia nie będzie tylko pomagała pacjentowi poruszać się w systemie ochrony zdrowia, ale z czasem pozwoli na uzyskanie prostych porad medycznych. Podobny system call center dla swoich pacjentów wprowadził już dawno brytyjski NHS, a tego typu usługi oferują prywatne podmioty na rynku medycznym.

- My zaczniemy od jednego, wspólnego numeru z puli 0-800, pod którym będzie można uzyskać wiele informacji, których udzielanie jest obecnie rozproszone w wojewódzkich oddziałach NFZ czy u Rzecznika Praw Pacjenta - mówił Adam Niedzielski, zapowiadając podpisanie stosownego porozumienia z RPP.

Do tej wspólnej infolinii włączona zostanie infolinia onkologiczna prowadzona przez świadczeniodawców w Kielcach i we Wrocławiu. - Myślę, że wspólna, ogólnopolska infolinia NFZ ruszy na przełomie I i II kwartału 2019 roku. Docelowo, wprowadzając takie rozwiązanie, chcemy zmieniać model świadczenia usług zdrowotnych w Polsce, który w wielu krajach zmierza już w stronę telemedycyny i zdalnej opieki nad pacjentami - dodał Adam Niedzielski.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Kwota zebrana: 33 980
Cel: 123 000
Partnerzy kampanii: ZOL, ZPO, DPS,
pielęgniarska opieka długoterminowa,
samorząd lokalny, inne podmioty
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2019 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności