lis 16, 2018

Wystawiono już 40 milionów recept "S"

Program leków 75+ zakłada, że osoby starsze, które przyjmują najwięcej leków i mają mało środków na ich zakup, będą uprzywilejowane w systemie refundacyjnym i najpotrzebniejsze, najpowszechniej używane specyfiki otrzymają bezpłatnie. Od września 2016 roku wydano ponad 40 mln recept "S".

Marcin Czech, wiceminister zdrowia odpowiedzialny za politykę lekową w rozmowie z Rzeczpospolitą podkreślił, że resort zdrowia tworząc listę "S", musiał dokonać wyboru, które z refundowanych leków na nią wpisać. Decydenci postawili na leki wskazane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako tzw. essential drugs. Są to leki podstawowe, gwarantujące bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców.

Na liście "S" znalazły się wszystkie preparaty zalecane przez WHO za wyjątkiem substancji przeciwmalarycznych, które u nas nie mają zastosowania. Z bezpłatnych leków z listy "S" korzysta ponad 2,2 miliona pacjentów. Na liście obecnie znajduje się 2021 substancji aktywnych.

Wiceminister Marcin Czech zanzaczył, że lista leków dla seniorów jest powoli, ale systematycznie rozszerzana. W maju 2018 roku pojawiły się na niej antybiotyki, leki przeciwzapalne działające na jelita, przeciwnowotworowe, przeciwpadaczkowe, opioidowe, przeciwbólowe i leki działające na układ nerwowy, których wcześniej nie było na liście.

Dzięki listom "S" seniorzy zaoszczędzili tylko na samych heparynach w ciągu roku 21 mln zł, a na hormonach tarczycy - 7 mln zł.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas