lis 15, 2018

Debata "Wspólnie dla zdrowia" o zarządzaniu w systemie opieki zdrowotnej

Zarządzaniu w systemie opieki zdrowotnej, wprowadzeniu jednolitych standardów w tej dziedzinie, a także sposobom finansowania poświęcone będzie kolejne spotkanie w ramach debaty "Wspólnie dla zdrowia", która odbędzie się 29 listopada w Łodzi. Prof. Paweł Górski, przewodniczący Prezydium Rady Społecznej debaty "Wspólnie dla zdrowia" poinformował podczas spotkania z dziennikarzami w Ministerstwie Zdrowia, że w trakcie dyskusji w Łodzi omówiona zostanie problematyka opieki koordynowanej, jej struktury i warunków finansowych.

Tematem rozmów będzie ponadto sprawa ambulatoryjnej opieki wysokospecjalistycznej. Uczestnicy debaty podejmą również dyskusję na temat zarządzania w systemie. - Chodzi o to, ile w tym zarządzaniu ma być ministra, ile wojewódzkich władz samorządowych, ile wojewody czy władz samorządowych innych szczebli - wyjaśnił prof. Paweł Górski.

Dr Andrzej Zapaśnik, ekspert w dziedzinie opieki zintegrowanej, zapowiedział, że podczas debaty "Wspólnie dla zdrowia" zostanie omówiony problem domowej opieki nad pacjentami niesamodzielnymi. Wskazał, że na świecie rozwija się ona bardzo dynamicznie i jest realizowana "w duchu opieki zintegrowanej". W jego ocenie w "Polsce wciąż nie ma pomysłu na rozwijanie tego obszaru opieki".

- Chcemy zaproponować rozwiązania na przyszłość dla tych pacjentów, którzy, mając dobrą opiekę domową, nie będą kierowani niepotrzebnie do szpitali - powiedział.

- Czas najwyższy, abyśmy w Polsce wprowadzili jednorodne standardy zarządzania i organizacji szpitala. Dotyczy to systemów informatycznych, a także monitorowania jakości usług medycznych czy monitorowania zarządzania finansowego - podkreślił dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie prof. Grzegorz Gielerak. - Sporo miejsca poświęcimy zagadnieniu organizacji i zarządzaniu. Dobrze funkcjonujący szpital, oferujący pacjentom usługi medyczne na wysokim poziomie, to szpital dobrze zarządzany - dodał.

Dr hab. Iwona Kowalska-Bobko z Uniwersytetu Jagiellońskiego zapowiedziała, że eksperci biorący udział z spotkaniu w Łodzi zaprezentują "rewolucyjne rozwiązania" dotyczące regionalizacji w systemie ochrony zdrowia. Wskazała, że chodzi m.in. o zwiększenie znaczenia instytucji regionalnych w tej dziedzinie. 

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego zaprosiła do udziału w debacie wszystkich, którzy "są gotowi do merytorycznej dyskusji". Przypomniała, że ma ona się zakończyć "ramowym dokumentem opisującym przyszłość systemu ochrony zdrowia". Chodzi o to, aby wypracować propozycje rozwiązań, które pozwolą stawić czoło wyzwaniom, jakie niesie demografia, brak kadr medycznych i rosnące potrzeby społeczne. 

Rejestracja na konferencję w Łodzi: wspolniedlazdrowia.com

Źródło: www.rynekzdrowia.pl

Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas