sty 9, 2019

W woj. łódzkim w szpitalach zniknie co najmniej 900 łóżek

Według danych Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego zebranych z połowy placówek, czyli 44 szpitali w regionie, zlikwidowanych zostanie ok. 900 łóżek. Powodem mają być nowe normy zatrudnienia pielęgniarek, obowiązujące od nowego roku.

W szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Łodzi od 1 stycznia ''czasowo zawieszono'' 57 łóżek. Do pełnej obsady brakuje tam aż 98 pielęgniarek. W bełchatowskim szpitalu im. Jana Pawła II dyrekcja planuje ograniczenie liczby łóżek o ponad 30. Placówka poszukuje też pielęgniarek. W wieluńskim szpitalu powiatowym jeszcze w listopadzie zmniejszono liczbę łóżek o 44. Mimo to są dwa oddziały, które nie spełniają nowych norm. W Poddębickim Centrum Zdrowia na skutek rozporządzenia dojdzie do likwidacji ok. 50 ze 180 istniejących łóżek szpitalnych.

Część szpitali spełnia nowe normy od dawna. Tak jest m.in. w miejskich szpitalach Jonschera i Jordana w Łodzi czy w Zduńskowolskim Szpitalu Powiatowym. Ten ostatni szpital ratuje się zatrudniając pielęgniarki na godziny, na umowę zlecenie.

Jak pisze Dziennik Łódzki, nie wszyscy dostosują się do nowych norm. W Szpitalu Powiatowym w Radomsku brakuje do ich spełnienia aż 106 etatów. Jak mówi dyrektor Piotr Kagankiewicz, zatrudnienie takiej liczby pielęgniarek jest niemożliwe z powodu sytuacji na rynku pracy. Powinien zlikwidować 95 łóżek, ale twierdzi, że tego nie zrobi, dopóki ktoś z powodu niespełniania norm nie zacznie wyciągać konsekwencji.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Kwota zebrana: 33 980
Cel: 123 000
Partnerzy kampanii: ZOL, ZPO, DPS,
pielęgniarska opieka długoterminowa,
samorząd lokalny, inne podmioty
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2019 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności