sty 8, 2019

Odleżyny można wyleczyć

Problem odleżyn jest powszechnie znany, ale niezbyt chętnie poruszany. Wśród opiekunów często krążą mity na temat leczenia, nie zawsze wiedzą gdzie szukać pomocy. O tym kogo dotyka problem oraz jak sobie z nim radzić opowiada Zuzanna Konrady, pielęgniarka oddziałowa Anestezjologii i Intensywnej Terapii Szpitala im. F. Raszei w Poznaniu.

Wydaje się, że odleżyny dotyczą głównie osób starszych. Jak jest w praktyce? Kogo dotyka ten problem?

W Polsce mamy starzejące się społeczeństwo, a to właśnie osoby starsze częściej narażone są na choroby, w wyniku których mają ograniczoną ruchowość. W praktyce jednak, problem dotyka po prostu osób niesamodzielnych długotrwale przebywających w pozycji leżącej lub siedzącej - bez względu na wiek.

Czy odleżynom można zapobiegać? W jaki sposób?

Jeżeli przewiduje się, że pacjent będzie przez dłuższy czas lub stale przebywał w pozycji siedzącej lub leżącej należy sprawdzić, czy może u niego zajść ryzyko odleżyn. Istnieje specjalny formularz - ankieta, w której zbieramy odpowiedzi na poszczególne pytania, a następnie nanosimy je na skalę. Badanie możemy wykonać samodzielnie lub poprosić o pomoc wyspecjalizowany personel. Jeśli punktowy wynik ankiety informuje o ryzyku powstania odleżyny, możemy wprowadzić odpowiednią profilaktykę.

Profilaktyka polega na drenażu ułożeniowym, masażach czy odpowiedniej pielęgnacji skóry. Do leczenia wprowadzamy opatrunki specjalistyczne, które zapobiegają działaniu sił ścierających, jak na przykład opatrunki hydrokoloidowe. Ich zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed uszkodzeniami skóry oraz gojenie pierwszych objawów rany (takich jak nieblednące zaczerwienienie). Profilaktyka jest niezwykle ważna w opiece nad chorym.

Jakie najczęstsze błędy popełniają opiekunowie przy pielęgnacji odleżyn?

ZK: Często pacjenci szukają sposobów na własną rękę w rezultacie skutek jest odwrotny od zamierzonego: mogą wydłużać proces leczenia odleżyny lub nawet zaszkodzić. Przykładem jest używanie preparatów niedostosowanych do wieku pacjenta, takich jak oliwka, chusteczki do pielęgnacji czy krem na odparzenia dla dzieci. Niekiedy stosowane są odpowiednie kremy (np. z cynkiem), ale aplikowane w nieodpowiedni sposób. Takich kremów nie wolno wcierać. Powoduje to naciąganie się skóry, która staje się mniej elastyczna i może ulec uszkodzeniom. Tego rodzaju preparaty należy wklepywać na ranę, podobnie jak wklepuje się krem w delikatną skórę pod oczami. Zamiast oliwki należy stosować preparaty nawilżające i natłuszczające dedykowane dla osób w danym wieku. Zdarzył mi się pacjent, którego odleżyna była leczona spirytusem. Opiekun uważał, że to dobry sposób, bo spirytus działa odkażająco i wysuszająco. Absolutnie nie wolno stosować alkoholu przy leczeniu odleżyn.

Błędy, które popełniają opiekunowie często wynikają z przekazywania sobie nieformalnych rad. Należy jednak zawsze pamiętać, że to, co podziałało u jednej osoby, u drugiej w ogóle może nie przynieść oczekiwanego efektu. Obraz kliniczny każdego pacjenta jest inny, dlatego leczenie też musi być do niego dostosowane.

Cała rozmowa dostępna jest na: www.medexpress.pl


Kwota zebrana: 33 980
Cel: 123 000
Partnerzy kampanii: ZOL, ZPO, DPS,
pielęgniarska opieka długoterminowa,
samorząd lokalny, inne podmioty
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2019 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności