sty 21, 2019

Tyscy seniorzy dostają z MOPS opaski monitorujące stan zdrowia

Opaski monitorujące podstawowe funkcje życiowe otrzymują seniorzy w Tychach. To element przedsięwzięcia realizowanego przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, które obejmuje także usługi pielęgnacyjne i rehabilitację. Z opasek korzysta na razie sześć osób, wskazani opiekunowie na bieżąco mogą monitorować stan zdrowia bliskich.

- Dzięki temu urządzeniu mamy informację m.in. o tętnie czy temperaturze ciała osoby, która ją nosi. Jest także specjalny sygnał SOS oraz sygnał "upadek". Dzięki temu mamy od razu informację, że coś złego się dzieje z naszą babcią, dziadkiem czy rodzicem. Za pomocą jednego przycisku na opasce osoba starsza może wezwać pomoc. SMS z powiadomieniem może trafić do trzech wskazanych osób - wyjaśniła Sylwia Walter z MOPS w Tychach.

Opaska zawiera także lokalizator, przydatny, gdy nosząca ją osoba cierpi np. na zaburzenia pamięci i mogłaby się zgubić.

Opaskę może dostać każdy niesamodzielny mieszkaniec miasta w wieku 60+. Po złożeniu wniosku do MOPS pracownik socjalny przeprowadzi wywiad z zainteresowanymi.

Przedsięwzięcie pod nazwą "Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie" zakłada także wsparcie dla osób z otoczenia seniora.

- Chodzi o to, by w jakiś sposób wspomóc osoby, które i tak pomagają swoim starszym, często samotnym sąsiadom. Dla nich to bardzo ważne, by pomagała im osoba, której ufają, którą znają. Uczestnicząc w programie, opiekunowie otrzymają za swoją pracę symboliczne wynagrodzenie - powiedział Paweł Kasprzyk z MOPS w Tychach.

Oprócz tego można również skorzystać z pielęgnacyjnych usług opiekuńczych (co najmniej pięć osób może skorzystać z rehabilitacji, a co najmniej 15 z usług pielęgnacyjnych). Każda usługa będzie świadczona przez 1-3 godziny dziennie przez 7 dni w tygodniu.

Program "Po ludzku, po sąsiedzku, u siebie" jest adresowany do niesamodzielnych mieszkańców Tychów, którzy ukończyli 60 lat, i będzie realizowany do 31 grudnia 2020 roku. Tyski MOPS otrzymał na ten cel 1,7 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej, wkład własny gminy to 133 tys. zł.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas