sty 22, 2019

Aktywna starość jest ciągle w Polsce zjawiskiem nowym

- Chcemy, aby jakość życia seniorów była coraz wyższa - podkreśliła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w Klubie Senior Plus w Nasielsku (woj. mazowieckie). - Starzenie się jest procesem, którego nie możemy zatrzymać, ale który możemy opóźnić - dodała podczas uroczystości z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.

Minister podkreślała, że w ramach polityki senioralnej rząd podejmuje szerokie działania, aby podtrzymać aktywność osób starszych. Szefowa MRPiPS dziękowała władzom samorządowym za zaangażowanie w programy przygotowywane przez rząd.

Wskazała, że w 2018 roku na uruchomienie i działalność domów i klubów Senior Plus rząd przeznaczył 80 mln zł. Taką samą kwotę na realizację programu zarezerwowano w 2019 roku W Polsce jest 500 domów i klubów Senior Plus, w 2018 roku powstało 260 takich placówek.

Minister Elżbieta Rafalska przypomniała, że realizowany jest także rządowy program Aktywizacji Społecznej Osób Starszych (ASOS). W latach 2016-2018 z oferty zajęć, m.in. kulturalnych i edukacyjnych, skorzystało blisko 450 tys. osób.

Elżbieta Rafalska oceniła, że aktywna starość jest ciągle w Polsce zjawiskiem nowym. - To często osoby starsze same mówią, że mają za sobą czas największej aktywności. I niepotrzebnie. Wiek starszy jest wiekiem, który niesie nowe wyzwania, to od nas zależy, czy tę aktywność zachowamy - powiedziała, wskazując, że sprzyjają temu m.in. placówki Senior Plus.

Źródło: www.rynekseniora.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas