lut 11, 2019

Pacjenci o traktowaniu z szacunkiem i godnością

Podczas  obchodzenia Światowego Dnia Chorego pacjenci zaapelowali o to, aby w procesie leczenia chorób pamiętać o człowieku i traktować ich z szacunkiem i godnością. Podczas XIII Forum Organizacji Pacjentów w Warszawie przedstawiono raport "Godność w chorobie przewlekłej" dotyczący poczucia godności pacjentów w chorobach przewlekłych.

Raport przygotowano z inicjatywy Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej.

Jak wskazywali przedstawiciele organizacji pacjentów, chorych będzie coraz więcej, ponieważ liczba osób z chorobami przewlekłymi rośnie z roku na rok, co wynika ze starzenia się społeczeństwa i wzrostu zachorowań na choroby cywilizacyjne. Istotna staje się więc dyskusja nad jakością życia pacjentów.

Ks. dr Arkadiusz Nowak podkreślał, że poczucie godności jest równie ważne jak terapia. - Niewątpliwie ratowanie życia jest głównym celem personelu medycznego. Musimy jednak pamiętać, że pacjentom w chorobie towarzyszy ogromny lęk. Dlatego nie wystarczy jedynie zaspokojenie potrzeb medycznych pacjentów, którzy bardziej niż śmierci boją się utraty kontroli nad swoim ciałem i zależności od innych - mówił ks. Arkadiusz Nowak.

Raport pokazał, że najbardziej wspierają pacjentów w chorobie opiekunowie, rodzina i przyjaciele. Badani podkreślali, że choroba ich "czasem zniewala", "powoduje smutek i ograniczenia", wpływa na zwiększenie "strachu o przyszłość", "jest obciążeniem", a bliscy w chorobie są "bezradni" i "choć dbają, to często nie rozumieją".

Wyniki badania pokazują, że najlepiej w chorobie czujemy się z osobami najbliższymi i to od nich otrzymujemy największe wsparcie. Niemal dwie trzecie (67 proc.) badanych czuje, że otrzymuje takie wsparcie, a połowa (56 proc.) zadeklarowała, że czuje takie wsparcie ze strony przyjaciół.

Źrodło: www.politykazdrowotna.com 


Kwota zebrana: 48 740
Cel: 123 000
Partnerzy kampanii: ZOL, ZPO, DPS,
pielęgniarska opieka długoterminowa,
samorząd lokalny, inne podmioty
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2019 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności