kwi 14, 2019

Od czerwca opiekunowie skorzystają z opieki wytchnieniowej

- Umowy z samorządami na realizację programu opieki wytchnieniowej będą podpisywane na przełomie maja i czerwca - poinformował PAP wiceminister rodziny Krzysztof Michałkiewicz. Program opieki wytchnieniowej jest adresowany do członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych, a finansowany będzie z Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych.

Na realizację programu zarezerwowano w 2019 roku 110 mln zł. Wiceminister Krzysztof Michałkiewicz nie wyklucza jednak, że w przyszłości ta kwota może być wyższa.

Program opieki wytchnieniowej formalnie ruszył od 1 kwietnia. Samorządy mogą starać się o dofinansowanie do 80 proc. kosztów realizacji tego programu.

- Do końca kwietnia samorządy mogą składać wnioski do wojewodów. Chcemy, żeby w maju wojewodowie przekazali te wnioski nam, a my je zatwierdzimy, żeby jak najszybciej ten program ruszył - zapewnił wiceminister. Dodał, że umowy z samorządami będą podpisywane na przełomie maja i czerwca. Od tego momentu środki będą mogły być wydatkowane.

Program będzie realizowany w trzech modułach:

  • zapewnienie osobie niepełnosprawnej opieki w ciągu dnia,
  • zapewnianie całodobowych usług opiekuńczych,
  • zapewnienie opiekunom możliwości skorzystania z poradnictwa specjalistycznego (psychologicznego lub terapeutycznego) oraz nauki w zakresie pielęgnacji, rehabilitacji i dietetyki.

Jak poinformował wiceminister Krzysztof Michałkiewicz tegoroczny program jest traktowany jako pilotażowy, a resort na bieżąco będzie monitorował jego realizację. W razie konieczności program będzie poprawiany i rozwijany.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Kwota zebrana: 33 980
Cel: 123 000
Partnerzy kampanii: ZOL, ZPO, DPS,
pielęgniarska opieka długoterminowa,
samorząd lokalny, inne podmioty
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2019 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności