cze 17, 2019

Niepełnosprawna pacjentka w gabinecie ginekologicznym

Blisko milion Polek ma poważną lub całkowitą niepełnosprawność fizyczną. Jednym z miejsc, gdzie dotyka je dyskryminacja, jest gabinet ginekologiczny.

W raporcie "Przychodzi baba do lekarza" prześledzono drogę dwudziestu kilku pacjentek z różnymi niepełnosprawnościami (fizycznymi, intelektualnymi), począwszy od decyzji o wizycie, poprzez rejestrację, dotarcie do placówki, kontakt z personelem, wizytę u lekarza, aż po odebranie wyników. Mnogość etapów była istotna, ponieważ każdy rodzaj niepełnosprawności oznacza inne problemy.

Dla kobiet niesłyszących problemem jest np. już samo umówienie na wizytę przez telefon, brakuje bowiem możliwości załatwienia tej sprawy drogą mailową czy SMS-ową. Z kolei dla kobiet z niepełnosprawnością ruchową problem stanowi zarówno dotarcie do placówki, jak i samo badanie.

Spostrzeżenia te potwierdza w rozmowie z Rynkiem Zdrowia dr n. o zdrowiu Izabela Mężyk, kierownik Zakładu Profilaktyki Chorób Kobiecych Katedry Zdrowia Kobiety Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Wyjaśnia, że w Polsce brakuje standardów dotyczących sprawowania opieki nad ciężarną, rodzącą, położnicą z niepełnosprawnością. Tymczasem Anglia, Australia czy Nowa Zelandia posiadają takie wytyczne. Specjalistka podkreśla, że niezbędna jest też wiedza lekarza jak postępować z kobietą z określoną niepełnosprawnością.

- Gabinet ginekologiczny czy dentystyczny, w którym ze świadczeń korzysta niepełnosprawny, powinien mieć odpowiednią przestrzeń manewrową pozwalającą osobom na wózku wykonać swobodnie obrót o 180 stopni. Dostęp do fotela powinien być możliwy z trzech stron. Dodatkowo w gabinetach ginekologicznych powinno być pomieszczenie higieniczno-sanitarne, gdzie pacjentka będzie mogła się scewnikować czy opróżnić worek na mocz. Takie pomieszczenie w gabinetach działających w ramach NFZ są rzadkością - podsumowuje dr Izabela Mężyk.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl 


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas