sie 19, 2019

Nowelizacja ustawy o pomocy społecznej podpisana

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy społecznej i o ochronie zdrowia psychicznego. Głównym celem znowelizowanych przepisów jest ograniczenie nieprawidołowości oraz zagwarantowanie poczucia bezpieczeństwa i poprawa warunków życia mieszkańców placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku.

Nowela przewiduje, że podmiot, na który nałożono karę za prowadzenie jednej placówki bez zezwolenia, i który będzie prowadził inną placówkę także bez zezwolenia - otrzyma karę 40 tys. zł oraz nie dostanie pozwolenia na prowadzenie działalności przez kolejne 5 lat od ukarania. W noweli doprecyzowano też przepisy dotyczące dokumentów wymaganych przy wniosku o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie placówki.

Wprowadzono także obowiązek posiadania przez placówki dźwigu osobowego. Aby pomóc niewielkim placówkom, w których przebywa do 5 osób, zaproponowano złagodzenie niektórych standardów - będą one mogły mieć zamontowaną, zamiast dźwigu osobowego, platformę lub krzesełko dla niepełnosprawnych.

Uzupełniono także dotychczasowe przepisy o dodatkowe wymagania dotyczące zatrudniania personelu opiekuńczego tak, aby opieki nie sprawowały osoby bez podstawowej wiedzy w tym zakresie. Wojewoda będzie mógł kontrolować, czy zatrudnieni pracownicy mają odpowiednie kwalifikacje.

Jednocześnie możliwe będzie ograniczenie samodzielnego opuszczenia domu pomocy społecznej lub placówki zapewniającej całodobową opiekę osobom z zaburzeniami psychicznymi w przypadku, gdy brak opieki zagraża życiu lub poważnie zagraża zdrowiu takiej osoby. 

Ponadto poszerzono katalog sytuacji, w których będzie można zwolnić z obowiązku wnoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej.

Przyjęto również, że w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku może być zapewniana opieka wyłącznie osobom pełnoletnim. 

Nowela wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem części przepisów, które wchodzą w życie 1 stycznia 2020 roku.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas