paź 1, 2019

Wypłaty 500+ dla osób niesamodzielnych opóźnione przez brak orzeczników?

1 października Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczyna rozpatrywać wnioski o 500+ dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W ZUS-ie brakuje lekarzy orzeczników, co może spowodować opóźnienia w wypłatach.

Jak wynika z analiz świadczenie 500+ może otrzymać w sumie 850 tys. osób niesamodzielnych. Pod koniec września do ZUS wpłynęło łącznie ponad 160 tys. wniosków, które muszą rozpatrzeć lekarze orzecznicy. ZUS, żeby system był drożny od dłuższego czasu poszukuje lekarzy do orzekania, jednak chętnych brakuje, informuje "Gazeta Prawna".

"Gazeta Prawna" zaznacza, że ZUS na stałe zatrudnia 670 lekarzy orzeczników. W ciągu roku wydają ok. 1 mln decyzji, czyli nieco ponad 80 tys. miesięcznie. Tymczasem do programu "500+" już teraz wpłynęło 160 tys. wniosków.

ZUS zapewnia, żadnych problemów nie będzie. Osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji mogą spokojnie składać wnioski - twierdzą przedstawiciele Zakładu. Jak informuje Wojciech Andrusiewicz, rzecznik ZUS, aby uniknąć zastojów Zakład zawiera umowy z lekarzami konsultantami, którzy zajmą się oceną stanu zdrowia i sprawności organizmu, przygotowują materiał medyczny dla lekarzy orzeczników.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


konferencja
Raport
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2020 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności