gru 6, 2019

Złożono już prawie 620 tys. wniosków o 500 plus dla osób niesamodzielnych

Jak poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska, prawie 620 tys. osób złożyło już wnioski o wypłatę tzw. świadczenia 500 plus dla osób niesamodzielnych. Według szacunków Zakładu uprawnionych do świadczenia może być ok. 850 tys. osób.

Prof. Gertruda Uścińska zaznaczyła, że w ZUS działa tzw. szyna usług, czyli platforma, na której gromadzone są informacje o liczbie wniosków, wydanych orzeczeń i świadczeń, które są przyjmowane także przez inne instytucje. Jak dodała, jest to konieczne do analizy i monitorowania realizacji tego zadania.

Z szacunków Zakładu wynika, że od października 2019 roku do marca 2020 roku wnioski o nowe świadczenie może złożyć nawet 850 tys. osób. Jak poinformowała prof. Gertruda Uścińska, do tej pory przyjęto 618 tys. wniosków. Zdecydowana większość z nich (437 tys.) trafiło do ZUS. Szefowa Zakładu podała, że 61 proc. wniosków złożyły kobiety, 39 proc. - mężczyźni. - 35 proc. wniosków pochodziło od osób powyżej 75. roku życia. 28 proc. złożyły osoby w wieku 60-74 lat. Prawie 38 proc. wniosków pochodziło od osób poniżej 60 lat - przekazała. 

Prezes ZUS przyznała, że obsługa świadczenia to wyzwanie także dla lekarzy orzeczników. - W większości przypadków osoby ubiegające się o świadczenia wymagają wydania orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Lekarze wydali już 122 tys. takich orzeczeń. Czekamy na wydanie kolejnych orzeczeń, dla ponad 100 tys. osób - dodała.

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające, trzeba złożyć wniosek wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji (lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydanym przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską).

Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji, na którego podstawie ZUS może ustalić prawo do świadczenia, jest również orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

O świadczenie uzupełniające mogą wystąpić osoby, które ukończyły 18 lat i są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a suma przysługujących im świadczeń z funduszy publicznych nie przekracza 1600 zł. Świadczenie będzie przysługiwać od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas