sty 14, 2020

Ponad 6 tys. osób w Lubuskiem skorzystało z 500 plus dla niesamodzielnych

Od września do końca 2019 roku do lubuskich oddziałów ZUS wpłynęło ponad 14 tys. wniosków w ramach programu "500 plus dla niesamodzielnych". Do końca roku rozpatrzono prawie 7 tys. z nich z czego ponad 6 tys. pozytywnie - poinformowała regionalny rzecznik prasowy ZUS woj. lubuskiego Agata Muchowska.

Jak wyjaśniła Agata Muchowska, najczęstszym powodem odmowy był brak niezdolności do samodzielnej egzystencji (który nie jest równoznaczny z niepełnosprawnością) oraz przekroczenie ustawowego kryterium dochodowego 1 600 zł.

Aby starać się o świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji należy spełnić kilka warunków. Najważniejszym z nich jest posiadanie orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Osoby, które chcą otrzymać wsparcie, a nie posiadają takiego orzeczenia, powinny do wniosku dołączyć dokumentację medyczną oraz inne dowody ważne dla wydania orzeczenia.

Istotne jest również kryterium dochodowe, łączna wysokość dotychczasowych świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekraczać kwoty 1 600 zł brutto.

Więcej informacji na temat świadczenia uzupełniającego na stronie zus.pl, w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS oraz w każdej placówce Zakładu.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas