maj 2, 2022

Interpelacja w sprawie systemu opieki geriatrycznej w Polsce

Posłanka Katarzyna Osos (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska) skierowała do Ministra Zdrowia interpelację nr 33074 w sprawie systemu opieki geriatrycznej w Polsce.

W interpelacji czytamy m.in.:

"Z raportu opracowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, iż obecny system opieki geriatrycznej nie zapewnia polskim seniorom prawidłowej i wystarczającej pomocy. Kontrola NIK ukazuje, że w badanym okresie (od 1 stycznia 2017 r. do 6 października 2021 r.) w niektórych województwach seniorzy mieli znacznie utrudniony dostęp do tego systemu - w woj. warmińsko-mazurskim nie funkcjonował żaden oddział geriatryczny, a w woj. podlaskim i zachodniopomorskim zorganizowano po jednym takim oddziale. Istotnym problemem jest brak specjalistów w tej dziedzinie - zarówno lekarzy, jak i pielęgniarek. To właśnie ich niedobór stanowił główną barierę w organizowaniu prawidłowej opieki nad seniorami. Z ekspertyzy opracowanej dla NIK wynika, że w krajach UE liczba geriatrów na milion mieszkańców oscyluje w granicach 16 do 50, w Polsce zaś - 12,8. Największe braki występowały w woj. świętokrzyskim, gdzie jeden specjalista miał pod swoją opieką ponad 60 tys. seniorów. Najlepiej zorganizowano opiekę geriatryczną w woj. śląskim. Równocześnie jej zwiększona dostępność w regionie sprawiła, że pacjenci czekali na pomoc najdłużej - nawet ponad dwa miesiące".

Posłanka prosi w swoim piśmie o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy ministerstwo planuje utworzenie systemu wsparcia organizacyjnego i finansowego dla podmiotów leczniczych, który sprzyjałby podejmowaniu decyzji o tworzeniu nowych oddziałów i poradni geriatrycznych?
  2. W jaki sposób ministerstwo zamierza zwiększyć atrakcyjność specjalizacji w dziedzinie geriatrii (wg informacji Naczelnej Izby Lekarskiej na dzień 30 czerwca 2021 r. mieliśmy w Polsce 518 aktywnych zawodowo geriatrów, mimo że od 2004 r. dziedzina ta uważana jest w naszym kraju za priorytetową), tak by wpłynęło to na wzmożone zainteresowanie wyborem tej specjalizacji przez lekarzy rezydentów?
  3. Czy ministerstwo zamierza wprowadzić do stosowania w drodze przepisów powszechnie obowiązujących standardy organizacyjne opieki geriatrycznej, na podstawie delegacji przewidzianej w art. 22 ust. 5 ustawy o działalności leczniczej?
  4. Jakie inne działania zamierza podjąć ministerstwo, by stawić czoła wyzwaniu, jakim jest starzejące się społeczeństwo i zagwarantować coraz większej liczbie seniorów ułatwiony dostęp i lepszą jakość opieki geriatrycznej?

Pełna treść interpelacji dostępna jest tutaj.


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas