maj 24, 2022

Raport NIPiP na temat struktury wiekowej pielęgniarek i położnych

24 maja 2022 roku odbył się briefing prasowy z udziałem Wiceministra Zdrowia Piotra Brombera, Prezes Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych Zofii Małas oraz Wiceprezes Marioli Łodzińskiej. Głównym tematem briefingu było omówienie raportu przygotowanego przez NIPiP, poświęconego strukturze wiekowej pielęgniarek i położnych. 

Jak można przeczytać w raporcie, rozkład struktury wieku "wskazuje na brak zastępowalności pokoleń". Najwięcej pielęgniarek w Polsce jest w przedziale wiekowym 51-60 lat - ponad 84 tys., co stanowi 36 proc. liczby zatrudnionych. Ponadto, mimo nabycia uprawnień emerytalnych, w Polsce w zawodzie pracuje prawie 69 tys. osób powyżej 60. roku życia.

Raport zawiera także prognozy dotyczące liczby pielęgniarek i położnych w naszym kraju do roku 2030. Za osiem lat aż 65 proc. pielęgniarek oraz 60 proc. położnych zatrudnionych będzie w wieku, który uprawnia do świadczeń emerytalnych.

Średnia wieku pielęgniarek w Polsce w 2022 roku wynosi 53,7 (w 2021 - 53,2), a położnych - 51,3 (rok wcześniej - 51). Prognoza na kolejne lata wskazuje, że średnia wieku z każdym kolejnym rokiem będzie się zwiększała.

- Chcielibyśmy odmłodzić nasz pielęgniarski stan, bardzo zależy nam na zachęcaniu młodych do studiowania pielęgniarstwa i później - zdobywania dyplomów - podkreśliła Zofia Małas. Wiceminister Piotr Bromber ocenił, że działania promujące zawód pielęgniarki i położnej są bardzo potrzebne.

Podczas briefingu odsłonięty został również mural poświęcony pielęgniarkom i położnym. Umieszczono na nim następujący napis: "Profesjonalni i samodzielni. 30 lat samorządu pielęgniarek i położnych".

Szczegóły: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas