cze 3, 2022

Odpowiedź w sprawie zmniejszenia środków przeznaczanych na nieinwazyjną wentylację domową

Waldemar Kraska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia odpowiedział na interpelację nr 33318 w sprawie zmniejszenia środków przeznaczanych na nieinwazyjną wentylację domową, którą do Ministra Zdrowia skierowała posłanka Hanna Gil-Piątek (Koło Parlamentarne Polska 2050). 

W odpowiedzi przedstawił m.in. dane statystyczne dot. pacjentów korzystających z nieinwazyjnej wentylacji domowej. Napisał również, że koszty opieki nad pacjentami wymagającymi wentylacji nieinwazyjnej w warunkach szpitalnych są wyższe niż w warunkach domowych.

Minister w odpowiedzi na pytanie "Czy NFZ oszacował, o ile zmniejszenie środków na nieinwazyjną wentylację domową wydłuży czas oczekiwania na tą terapię?" pisze z kolei: 

"Umowy z NFZ na realizację świadczeń obejmujących zespoły długoterminowej opieki domowej dla pacjentów wentylowanych mechanicznie nadal obowiązują, co zapewnia pacjentom dostęp do świadczeń. W przypadku, gdyby dostępność ta została ograniczona, wówczas NFZ zakupi świadczenia dla pacjentów w innej / innych placówkach medycznych, dzięki zawarciu nowych kontraktów. Należy dodać, że podczas prac AOTMiT nad zmianą taryf uwidoczniła się konieczność weryfikacji warunków udzielania świadczenia zespołu długoterminowej opieki domowej dla nieinwazyjnej wentylacji mechanicznej. Na zlecenie Ministra Zdrowia Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji przygotowała, w procesie konsultacji z gronem interesariuszy systemu ochrony zdrowia, opracowanie analityczne dotyczące odpowiednich rozwiązań w zakresie świadczeń dla pacjentów wentylowanych mechanicznie metodą nieinwazyjną w domu oraz powtórną ocenę aktualnego modelu świadczeń i warunków ich udzielania. Opracowane rozwiązania mają na celu poprawę dostępności do przedmiotowych świadczeń poprzez zmianę organizacji ich udzielania. Zmiany które zostaną wypracowane i wprowadzone spowodują, że zmniejszenie finansowania świadczeń nie przełoży się na wzrost liczby pacjentów w szpitalach. Biorąc zaś pod uwagę, że świadczenia są udzielane na bieżąco (średni czas oczekiwania w przypadkach stabilnych na poziomie dwóch dni, zaś w przypadkach pilnych praktycznie bez oczekiwania) nie należy oczekiwać istotnego pogorszenia dostępu do świadczeń.

Proszę również przyjąć, że wyniki prowadzonych prac nad zmianami w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu świadczeń pielęgnacyjnych opiekuńczych w ramach opieki długoterminowej mogą spowodować konieczność ponownej weryfikacji taryf przedmiotowych świadczeń."

Pełna treść odpowiedzi na interpelację dostępna jest tutaj


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas