kwi 23, 2018

Trwają społeczne konsultacje programu "Polska Seniora"

Czek opiekuńczy, asystent osób starszych, senioralny budżet obywatelski oraz całodobowy telefon zaufania - to niektóre propozycje, jakie znalazły się w programie Platformy Obywatelskiej "Polska Seniora". Pomysły od jesieni 2017 roku są konsultowane z seniorami. 23 kwietnia rozpoczęły się konsultacje w woj. podlaskim. To trzynasty region, w którym PO konsultuje swój program. Ostatnie spotkanie zaplanowano pod koniec maja na Śląsku.

Koordynatorka projektu, posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz zapewniła, że głos i pomysły seniorów są bardzo ważne. Dodała, że to właśnie PO kilka lat temu zapoczątkowała politykę senioralną w kraju i stworzyła długofalową strategię polityki senioralnej do 2020, a w jej ramach zapoczątkowano m.in. program "Senior-Wigor".

W ramach programu PO "Polska Seniora", przygotowana jest oferta dla seniorów w trzech sektorach: aktywne życie, zdrowe życie i godne życie, które przedstawiane są podczas spotkań działaczy PO w całym kraju.

Posłanka Anna Wasilewska mówiła o propozycjach z sektora aktywne życie. Wśród pomysłów jest m.in. własny budżet dla rad seniorów w gminach oraz wyodrębnienie w ramach budżetu obywatelskiego, budżetu senioralnego. Inną propozycją jest stworzenie, obok Kart Seniora, działających w niektórych miastach, ogólnopolskiej karty, która uprawnia do zniżek i ulg. PO chciałoby też otwierać biura seniora, gdzie osoby starsze uzyskiwałyby pomoc np. jak załatwić sprawy prawne.

W programie "Polska Seniora" znalazł się też pomysł, by działał 24-godzinny telefon zaufania, dzięki któremu osoby starsze, przede wszystkim samotne, miałyby szansę porozmawiać i otrzymać emocjonalne wsparcie.

W ramach sektora zdrowe życie, PO dyskutuje z seniorami o geriatrii "dokąd zmierza i czy jest potrzebna" - mówiła posłanka Elżbieta Gelert. Dodała, że wśród innych tematów do rozmów są m.in. szczepienia ochronne, bezpłatne leki oraz dyskusja o badaniach profilaktycznych.

Marzena Okła-Drewnowicz przedstawiając propozycje z obszaru godnego życia zwróciła szczególną uwagę na opiekę nad seniorami, którzy nie są samodzielni i wymagają często opieki całodobowej. Wśród propozycji, opierających się na projekcie ustawy o pomocy osobom niesamodzielnym, przygotowanej przez zespół pod kierunkiem senatora Mieczysława Augustyna znalazły się m.in.:

  • czek opiekuńczy, finansujący opiekę nad seniorami dla osób, które chcą łączyć opiekę nad członkiem swojej rodziny z pracą zawodową;
  • asystent osób niesamodzielnych;
  • tzw. urlop wytchnieniowy dla opiekuna osoby wymagającej opieki.

Obecnie trwają szacunki kosztów związanych z wprowadzeniem ustawy o opiece nad osobami niesamodzielnymi. Marzena Okła-Drewnowicz poinformowała też, że także inne pomysły, po konsultacjach, zostaną złożone w Sejmie jako konkretne projekty ustaw.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas