wrz 1, 2022

Posłowie krytycznie o udzielaniu tych samych, zdawkowych odpowiedzi na interpelacje

Grupa posłów Koalicyjnego Klubu Poselskiego Lewicy: Monika Falej, Anita Kucharska-Dziedzic, Paweł Krutul, Marek Rutka, Robert Obaz i Maciej Kopiec skierowała do Ministra Zdrowia interpelację nr 35524 w sprawie planowanego obniżenia poziomu wsparcia dla pacjentów ze stomią i powierzchownej reakcji Ministerstwa Zdrowia na parlamentarne i środowiskowe głosy sprzeciwu.

W interpelacji posłowie piszą: "W dniu 20 lipca br. Posłanka Lewicy Anita Kucharska-Dziedzic wraz z grupą posłów złożyła interpelację nr 34806. W dniu 26 lipca złożyłam, także z grupą posłów, kolejną Interpelację - nr 34916. Przyczyną tak intensywnych działań interpelacyjnych był alarm ze strony pacjentów z potworną chorobą - stomią. Długo leczoną, z onkologicznym związkiem, dotykającą wszystkich, ale nade wszystko ludzi starszych i często w dzisiejszych warunkach coraz bardziej niezasobnych. Wydawałoby się, że zrozumienie tego jest powszechne, a najbardziej wśród ludzi ze szczególną przysięgą, związanych z instytucją, powołaną do realizacji celów zaszczytnych, czyli wzorowej organizacji systemu leczenia. To oczywiście Ministerstwo Zdrowia, które niestety podjęło zmiany w zakresie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie dla stomików."

Posłowie wyrażają również swoje niezadowolenie ze "zdawkowych i mentorskich" odpowiedzi udzielanych przez Macieja Miłkowskiego. "Na obie Interpelacje udzielono tej samej, zdawkowej i mentorskiej "odpowiedzi". Nie zaistniała odpowiedź na żadne z pytań, inspirowanych bardzo głęboko przez stowarzyszenia stomików. Ta maniera wobec parlamentarzystów i pacjentów staje się coraz bardziej widoczna. Po 5 interpelacjach związanych z leczeniem pęcherza nadreaktywnego, pisałam o konieczności przełamania decyzyjnej bezduszności. Stwierdziłam także, że "być może podsekretarz stanu udzielający odpowiedzi czuje się znudzony tematem" Jest tego potwierdzenie w aktualnej "odpowiedzi”. Jej powierzchowność ukazuje niechęć do pogłębiania swojej wiedzy jako nieobecnej w tak drastycznych wobec stomików ograniczeniach w zaopatrzeniu. Pozwala to na ocenę, że chodzi po prostu o oszczędności na kolejnym środowisku pacjentów - "niech płacą". Posłowie zwracają się również z prośbą o zdyscyplinowanie podsekretarza stanu Macieja Miłkowskiego w należytym traktowaniu swoich obowiązków wobec parlamentarzystów, reprezentujących interesy pacjentów.

W związku z brakiem konkretnych odpowiedzi ze strony ministerstwa, posłowie ponownie kierują następujące pytania:

Interpelacja nr 34806:

  1. Osoby z kolostomią otrzymają refundację w wysokości 90 proc. tylko na worki jednoczęściowe. Nie będzie im przysługiwała pasta uszczelniająca, choć nierzadko osoby te również mają luźny stolec, zwłaszcza w trakcie chemioterapii. Jakie rozwiązania zastępcze zaproponuje Ministerstwo osobom z tą dolegliwością?
  2. Osobom z urostomią Ministerstwo Zdrowia planuje zrefundować 35 worków dwuczęściowych i 8 płytek do ich przylepiania, jedną tubkę pasty i jedną tubkę sprayu. Według wstępnych wyliczeń stowarzyszeń zajmujących się osobami ze stornią wynika, że pacjenci do najtańszych produktów dopłacą do 70 PLN, a do droższych nawet kilkaset. Z jakiego powodu Ministerstwo tak radykalnie zmienia politykę dofinansowania i zapewnienia komfortu życia i leczenia osobom z urostomią i jakie działania zostaną przez Ministerstwo podjęte, żeby planowane podwyżki nie zrujnowały budżetów domowych tych osób w dobie i tak szalejącej już inflacji?
  3. Lekarze podnoszą, że na każdą rzecz niezbędną pacjentom ze stornią będą musieli wystawiać osobne zlecenie. Oznacza to, że zamiast jednego, jak teraz, lekarz będzie musiał wypełnić dwa-cztery. Czy Ministerstwo w związku z planowanym rozrostem biurokracji zamierza wdrożyć produktywne działania, które pozwolą lekarzom skupić się na leczeniu chorych, a nie na prawidłowym wypełnianiu kilku wniosków? Jeżeli tak, jaka pomoc zostanie w związku z tym zaoferowana?
  4. Z jakiego powodu Ministerstwo wycofało z refundacji wszystkie produkty do pielęgnacji, m. in.: pudry gojące, żele ochraniająco-gojące, gaziki ochronne, specjalne chusteczki do pielęgnacji skóry wokół stomii, gojące pianki do usuwania worków czy też paski do stabilizacji worków na brzuchu? Czy w związku z tym działaniem planowane jest wdrożenie innego systemu dofinansowania/refundacji ww. produktów?

Interpelacja nr 34916:

  1. Czy utrzymany zostanie obecny sposób refundacji z możliwością indywidualnego doboru zaopatrzenia w określonej wartości refundacji i bez współfinansowania ze strony osób z wyłonioną stomią?
  2. Czy zostaną urealnione limity stomijne: kolostomia - 450 zł; ileostomia - 600 zł; urostomia - 650 zł?
  3. Czy zapewni się dostęp do wysokiej jakości sprzętu stomijnego z uwzględnieniem spersonalizowanej możliwości doboru zaopatrzenia?

Pełna treść interpelacji dostępna jest tutaj.


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas