wrz 1, 2022

Podsumowanie dotychczasowej działalności Rady Organizacji Pacjentów

Radę Organizacji Pacjentów przy Ministrze Zdrowia powołano od 16 marca. To piętnastoosobowa grupa ekspertów, która konsultuje projekty legislacyjne i angażuje się w kwestie najistotniejsze dla chorych. Teraz, po kilku miesiącach istnienia, podsumowała dotychczasową działalność.

Pierwsze posiedzenie Rady miało miejsce 27 kwietnia. Mimo krótkiego stażu Rada spotkała się już sześć razy i wypracowała kilka stanowisk, kluczowych z punktu widzenia pacjenta. Są wśród nich:

  • stanowisko z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu, w którym zarekomendowała Ministrowi Zdrowia wypracowanie strategii mającej na celu m.in. redukcję nikotynizmu w życiu społecznym, ochronę nieletnich przed nałogiem nikotynizmu czy też zwiększenie dostępu do specjalistycznego leczenia;
  • stanowisko w sprawie projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, w którym m.in. zauważa, że ustawa zawęża zarówno kryteria jakościowe oraz bezpieczeństwa pacjenta do lecznictwa szpitalnego, choć do zmian proponowanych w projekcie odnosi się pozytywnie;
  • stanowisko w sprawie projektu ustawy o niektórych zawodach medycznych, w którym wnioskuje o dalsze prace nad przedmiotową ustawą w zakresie zapisów regulujących kwestie odnoszące się do odpowiedzialności zawodowej osób wykonujących zawód medyczny.

Najnowszym wypracowanym przez Radę dokumentem było przyjęcie podstawowych wymagań dla przedstawicieli organizacji, których celem statutowym jest ochrona praw pacjentów w szczególności, o których mowa w art. 47 ust. 1 pkt 10a ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, kandydujących na członka Naczelnej Komisji Bioetycznej do spraw Badań Klinicznych. Wymagania wypracowane przez radę to wskazania, że "organizacje pozarządowe, których celem statutowym jest ochrona praw pacjentów, wyłaniają kandydatów na członków Naczelnej Komisji Bioetycznej do spraw Badań Klinicznych z grona swych członków, posiadających wyższe wykształcenie lub stopień naukowy, najlepiej w jednej z następujących dziedzin nauk: humanistycznych, medycznych i nauk o zdrowiu; ścisłych i przyrodniczych; teologicznych, społecznych, inżynieryjno-technicznych".

Przypominamy, że w skład Rady została powołana Małgorzata Durka, Pełnomocnik Zarządu Koalicji ds. społecznego zabezpieczenia osób niesamodzielnych.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas