maj 31, 2023

Konferencja regionalna "PROFILAKTYKA WTÓRNA. JAK UNIKNĄĆ NIESAMODZIELNOŚCI?" w Gdańsku

31 maja 2023 roku w Gdańsku odbyła się konferencja regionalna "PROFILAKTYKA WTÓRNA. JAK UNIKNĄĆ NIESAMODZIELNOŚCI?" współorganizowana przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Spotkanie zostało podzielone na trzy sesje - uroonkologia, ginekologia onkologiczna oraz diabetologia.

Wprowadzenia do dyskusji dokonali: 

  • Agnieszka Kapała-Sokalska, Członkini Zarządu Województwa Pomorskiego;
  • lek. med. Andrzej Zapaśnik, Prezes Zarządu Polskiej Fundacji Opieki Zintegrowanej.

W dyskusji w trzech sesjach tematycznych udział wzięli:

  • dr n. med. Teresa Gawlik-Jakubczak, Klinika Urologii, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku;
  • dr hab. n. med. Dagmara Klasa-Mazurkiewicz, Klinika Położnictwa, Ginekologii Onkologicznej i Endokrynologii Ginekologicznej w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku;
  • lek. med. Barbara Ostojska, z Poradni Diabetologicznej Szpitala im. M. Kopernika w Gdańsku
  • Tomasz Jan Prycel, Dyrektor Zarządzający, Koordynator Projektów Samorządowych, Stowarzyszenie Central and Eastern European Society of Technology Assessment in Health Care (CEESTAHC).

Program wydarzenia nieprzypadkowo został ułożony w taki sposób. Zdaniem Zarządu Koalicji "Na pomoc niesamodzielnym" są to znaczące obszary z punktu widzenia kreowania nowych programów profilaktyki zdrowotnej.

Wysoka frekwencja podczas konferencji uświadamia istotę tych trzech zagadnień, w których należy jak najszybciej zacząć działać. Biorąc pod uwagę prognozy zachorowalności na nowotwory urologiczne, ginekologiczne i cukrzycę liczba pacjentów będzie lawinowo rosła w najbliższych dekadach.

Podczas jednej z prelekcji został poruszony temat dramatycznego spadku liczby programów profilaktyki zdrowotnej przygotowywanych przez samorządy. Od 2017 roku liczba składanych wniosków do realizacji tych programów spada, co oznacza, że odchodzimy od profilaktyki na rzecz interwencji medycznych. Jak powiedział jeden z gości podczas konferencji, 1 zł wydana na profilaktykę, to potem oszczędność 5 zł na interwencji medycznej.

Kolejnym istotnym aspektem jest odpowiedź na pytanie dlaczego programy profilaktyki zdrowotnej opracowywane przez samorządy są negatywnie opiniowane przez AOTMiT. Biorąc za przykład profilaktykę raka prostaty, około 90% z nich otrzymało negatywną ocenę Agencji. Dzieje się tak, ponieważ nie są one przygotowywane we współpracy z klinicystami, którzy mają aktualną wiedzę medyczną opartą na faktach (EMB - Evidence-Based Medicine) i znają aktualne wytyczne międzynarodowe. I tu "koło się zamyka"...

Na zakończenie pojawiło się jeszcze wiele pytań oraz przemyśleń, którymi słuchacze konferencji chętnie się dzielili.

Ogromnie dziękujemy za zaangażowanie wszystkim Uczestnikom i do zobaczenia na następnej konferencji.

Była to trzecia konferencja z tego cyklu. Poprzednie odbyły się w Katowicach i w Olsztynie. Tam również współorganizatorami były Urzędy Marszałkowskie województw.


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas