cze 14, 2018

Dr Maria Libura: Reformując zdrowie, trzeba "mierzyć, sprawdzać i egzekwować"

- Najważniejszym wyzwaniem przed reformatorami polskiej służby zdrowia jest spójna koncepcja reform, wyznaczenie konkretnych celów i stosowny nadzór efektywności podejmowanych działań - oceniła dr Maria Libura, ekspert ds. służby zdrowia z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego i Medycznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Według dr Marii Libury jednym z wielkich problemów w naszym kraju jest to, że przechodzimy od jednej skrajnej koncepcji do drugiej, tymczasem - jak stwierdziła - sensowne zorganizowanie systemu zdrowia wymaga czasu i dopracowania detali.

Według niej celem dobrej polityki zdrowotnej powinno być to, by pojedynczy pacjent miał jak najlepszy dostęp do ochrony zdrowia, wtedy kiedy jej potrzebuje, a z drugiej strony by tych pacjentów zachowywać możliwie długo w dobrym zdrowiu.

Powołując się na przykłady z państw europejskich Libura na antenie Polskiego Radia 24 tłumaczyła, że reformy służby zdrowia w konkretnych krajach zmierzają do poprawienia jakości usług i maksymalizowania efektów - i o realizację tych obu celów dba państwo jako organizator systemu ochrony zdrowia.

Zaznaczyła, że odchodzi się od leczenia szpitalnego na rzecz opieki ambulatoryjnej. Przypomniała, że w np. Danii te regiony, które nie potrafią zredukować wskaźnika przyjęć do szpitala, ponoszą kary finansowe.

Ekspertka podsumowała, że trzeba "mierzyć, sprawdzać i egzekwować", by osiągnąć zadowalające rezultaty.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas