lip 9, 2018

Gen związany z zaburzeniami snu wpływa na ryzyko choroby Alzheimera

Mutacja genetyczna w obrębie genu MTNR1A, kodującego receptor melatoninowy 1A, przyczynia się do zwiększonego ryzyka rozwoju choroby Alzheimera. Ta sama mutacja ma związek z mniejszą zdolnością adaptacji do pracy w trybie zmianowym - informują fińscy naukowcy na łamach pisma "Sleep".

Zaburzenia snu i rytmu okołodobowego są jednym z czynników rozwoju choroby Alzheimera. Z takimi zaburzeniami boryka się część osób, które pracują w trybie zmianowym. To, w jaki sposób organizm znosi pracę na zmiany, uwarunkowane jest częściowo przez czynniki genetyczne - piszą autorzy.

Naukowcy z Uniwersytetu Helsińskiego i Narodowego Instytutu Zdrowia (THL) w Finlandii przeprowadzili badania wśród osób po 75. roku życia, z których część miała zdiagnozowaną chorobę Alzheimera.

Mutacja genu MTNR1A była związana z uszkodzeniami tkanek mózgu stwierdzonych po pośmiertnym pobraniu próbek od pacjentów z chorobą Alzheimera. Testy laboratoryjne wykazały ponadto, że zmniejszona ekspresja genu MTNR1A prowadziła do akumulacji beta amyloidu, białka kluczowego w patogenezie choroby.

Podczas wcześniejszych badań naukowcy stwierdzili, że występowanie tej samej mutacji przekładało się na większą podatność na wyczerpanie u osób pracujących w trybie zmianowym.

Źródło: www.rynekseniora.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas