cze 5, 2017

W 2017 roku spadnie liczba pielęgniarek w Polsce

W Polsce już dziś brakuje pielęgniarek a sytuacja może jeszcze ulec pogorszeniu. W szpitalach zostaje co prawda wykwalifikowany i doświadczony personel, ale jest go zbyt mało aby sprostać potrzebom wszystkich pacjentów.

W 2016 roku w Polsce średnia wieku pielęgniarki wynosiła 51 lat. W 2017 roku z uwagi na powrót do wcześniejszego modelu emerytalnego szacuje się, że uprawnienia emerytalne zdobędzie 3799 wykwalifikowanych pielęgniarek i położnych. Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych podaje, że do 2022 roku uprawnienia do wcześniejszej emerytury zyska ponad 39,6 tys. czyli blisko 30% obecnie zatrudnionych w tym zawodzie. Istnieje możliwość, że tych, które odejdą nie będzie miał kto zastąpić, ponieważ spada zainteresowanie studiami pielęgniarskimi i opiekuńczymi.

Pojawia się więc pytanie w jaki sposób wypełnić lukę na rynku pracy? Póki co nie znamy odpowiedzi na to pytanie. Jak czytamy na portalu Rynek Zdrowia osoby zza wschodniej granicy to zastrzyk niewystarczający. Ośrodki opieki długoterminowej oraz firmy świadczące opiekę medyczną w domu pacjenta już dziś mają braki w personelu.

Społeczeństwo Polskie się starzeje, zmieniają się przez to potrzeby współczesnego społeczeństwa. Jak podkreśla Prezes Stołecznego Centrum Opiekuńczo-Leczniczego poprawy wymaga również szkolnictwo w zakresie opiekunów medycznych i opiekunów osób starszych.

Natomiast rozważania na temat problemu i proponowane jego rozwiązania to wydłużenie aktywności zawodowej wśród seniorów. Jak tłumaczy Prezes Krajowego Instytutu Gospodarki Senioralnej warto zastanowić się jak zatrzymać w pracy pielęgniarki po 60-tym roku życia, ponieważ utrata kilkudziesięciu tysięcy aktywnych i zdolnych do pracy osób to poważny problem.

Źródło: Rynek Zdrowia


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas