lut 8, 2020

W Krakowie powstaje centrum wsparcia dla niesamodzielnych seniorów

W Krakowie powstaje centrum wsparcia dla niesamodzielnych seniorów i ich nieformalnych opiekunów. Pierwsi podopieczni zostaną w nim przyjęci 1 kwietnia. Centrum Spotkań Olszańska zlokalizowane zostało przy ul. Olszańskiej 5, nieopodal dworców autobusowego i kolejowego. Z jego oferty skorzystają mieszkańcy Krakowa i 14 okolicznych gmin.

Osoby niesamodzielne po 60. roku życia - zwłaszcza cierpiące na zaburzenia psychiczne i zaburzenia funkcji poznawczych - otrzymają pomoc terapeutów w ramach pobytu dziennego.

Pacjentom, którzy mają kłopoty z poruszaniem się, centrum oferować będzie opiekę domową (wsparcie medyczne, terapeutyczne i pielęgniarskie) realizowaną przez pracowników pięciu prowadzonych przez szpital Zespołów Leczenia Środowiskowego działających w Krakowie, Skawinie, Wieliczce, Myślenicach i w Miechowie. Opiekunowie takich osób będą mogli skorzystać z porad, jak prowadzić codzienną, domową pielęgnację.

Na razie trudno oszacować, ile osób uda się objąć pomocą domową. Dodatkowo w Szpitalu im. J. Babińskiego zapewnione będą dwa miejsca dla osób niesamodzielnych, które będą mogły przejść niezbędne badania lekarskie, a ich opiekunowie będą mieć w tym czasie wytchnienie od codziennych obowiązków.

W siedzibie Centrum Spotkań Olszańska prowadzone będą szkolenia dla pracowników różnych instytucji, do których trafiają osoby niesamodzielne, m.in. dla pracowników służby zdrowia i pomocy społecznej oraz dla nieformalnych opiekunów.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


konferencja
Raport
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2020 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności