cze 23, 2020

Kolejny głos w dyskusji o wsparciu opieki długoterminowej w czasach pandemii

Na łamach portalu pospolita.eu ukazał się artykuł "Opieka nad seniorami. Jedno z największych wyzwań pandemii" autorstwa dr Rafała Bakalarczyka, jednego z autorów raportu "Opieka długoterminowa w Polsce dzisiaj i jutro", przygotowanego na zlecenie Koalicji. To kolejny głos w dyskusji o wsparciu opieki długoterminowej w czasie pandemii koronawirusa. Zachęcamy do lektury.

W treści artykułu czytamy m.in.: "W walce społeczeństwa i państwa z koronawirusem ochrona osób w podeszłym wieku stanowi jedno z kluczowych zagadnień, ponieważ stanowią grupę szczególnego ryzyka. Niestety w obecnej debacie publicznej brakuje miejsca dla tego tematu, co najwyżej sprowadza się go samej izolacji osób starszych. Sytuacja wymaga natomiast złożonego, całościowego, wieloaspektowego systemu wsparcia dla nich.

Zagadnienie zapewnienia opieki osobom starszym wydaje się ważnym elementem przygotowania strategii walki z pandemią jak i wychodzenia z niej. Od dłuższego czasu słyszymy o niezwykle dramatycznej sytuacji w placówkach opieki długoterminowej, głównie w domach pomocy społecznej. Dramat jaki rozgrywa się w tych instytucjach to jednak fragment większego obszaru problemowego, jakim jest zaniedbany system opieki długoterminowej wobec osób starszych oraz z poważnym stopniem niepełnosprawności. Dopiero patrząc na sferę opieki całościowo można wiele zagrożeń odeprzeć czy choćby złagodzić. W niniejszym tekście skoncentruję się na opiece w kontekście senioralnym. By jednak zapewnić bezpieczeństwo seniorom zależnym od opieki, trzeba mieć na względzie także szerzej rozumiane warunki, w jakich żyją osoby starsze w Polsce.

(...) Potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa i dystansowania trzeba pogodzić koniecznością zaspokojenia potrzeb opiekuńczo-zdrowotnych i psycho-społecznych. Z kolei przy otwarciu na innowacje technologiczne, organizacyjne i społeczne nie można zapomnieć o relacji międzyludzkich, potrzebie bliskości, uwagi i zakorzenienia, ani o szeregu przyzwyczajeń obecnych w codziennym funkcjonowaniu i życiu emocjonalnym osób w starszym w wieku. Umiejętne godzenie wszystkich powyższych wartości to prawdziwe wyzwanie dla systemu opieki nad osobami starszymi nie tylko w dobie koronawirusa."

Z pełną treścią analizy dr Rafała Bakalrczyka można zapoznać się na portalu www.pospolita.eu.


konferencja
Raport
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2020 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności