sie 5, 2020

Do brytyjskich domów opieki trafią testy odróżniające koronawirusa i grypę

W sierpniu do domów opieki w Wielkiej Brytanii trafią testy, pozwalające odróżnić zakażenie koronawirusem i grypą, a także innymi infekcjami układu oddechowego. Obecnie są one walidowane. Na wynik tych testów trzeba na razie czekać od jednego do dwóch dni, ale wkrótce badanie będzie trwało zaledwie 90 minut.

Jak informuje "BBC News" test opracowali eksperci ośrodka Oxford Nanopore. Testy służą do wykrywania SAR-CoV-2, ale można je wykorzystać także do odróżnienia zakażenia tym patogenem oraz innymi infekcjami układu oddechowego, w tym podobne objawiającą się grypą sezonową. Będą zatem szczególnie przydatne w okresie jesienno-zimowym, kiedy rozpocznie się sezon grypowy.

Nad podobnym testem pracują także inne firmy. Dr n. med. Wojciech Lemski z Roche Diagnostics Polska poinformował, że jego firma opracowała tekst pozwalający odróżnić zakażenie wywołane koronawirusem oraz wirusem grypy sezonowej typu A i B. Test będzie dostępny w Polsce prawdopodobnie jesienią, kiedy rozpocznie się sezon grypowy. Jak zwracają uwagę eksperci, w tym okresie zakażenia wywołane przez SARS-CoV-2 mogą się nałożyć na infekcje powodowane przez grypę sezonową. Obydwa zakażenia trudno odróżnić na podstawie jedynie objawów, szczególnie w początkowej fazie rozwoju.

Źródło: www.rynekzdrowia.pl


konferencja
Raport
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2020 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności