paź 11, 2020

Minister Rodziny apeluje: Drodzy seniorzy, uważajcie na siebie

Osoby starsze, nierzadko zmagające się z różnego rodzaju schorzeniami, są grupą najbardziej narażoną na ciężki przebieg choroby wywołanej koronawirusem. - Pamiętajmy, że grupą szczególnie zagrożoną są osoby starsze, które nierzadko zmagają się z różnymi schorzeniami. To one najciężej znoszą zachorowanie. Sytuacja jest trudna, dlatego tym bardziej konieczna jest pełna mobilizacja i stosowanie się do zasad i wytycznych sanitarnych. To przede wszystkim dystans społeczny, noszenie maseczek i częste mycie rąk - apeluje Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg.

Szefowa resortu rodziny zwróciła się do osób starszych z apelem o pozostawanie w domu, jeśli to możliwe. Zachęca też wszystkich do zwracania szczególnej uwagi na seniorów i ich potrzeby.

Regularna i częsta dezynfekcja pomieszczeń, urządzeń i powierzchni, z którymi mają styczność pracownicy i uczestnicy, wietrzenie pomieszczeń, zmniejszenie liczebności grup - to tylko niektóre z wytycznych, jakie przygotowane zostały dla prowadzących dzienne placówki dla seniorów takie jak m.in. domy i kluby "Senior+". Do tego dochodzi obowiązkowe korzystanie ze środków ochrony osobistej i dystans społeczny.

- Szczególnie uczulamy na monitorowanie stanu zdrowia zarówno pracowników, jak i podopiecznych. Do pracy i pobytu w placówkach przychodzić mogą jedynie osoby zdrowe, bez objawów wskazujących na możliwość wystąpienia choroby zakaźnej. Wszystkie te zasady mają na celu ochronę zdrowia i życia nas wszystkich. W czasie pandemii jesteśmy odpowiedzialni za siebie nawzajem. Nie może być mowy o narracji "ja się wirusa nie boję" - właśnie taki lekceważący stosunek prowadzi do wzrostu liczby zakażeń. Uważajmy na siebie i osoby w naszym otoczeniu - apeluje minister Marlena Maląg.

Źródło: www.gov.pl


konferencja
Raport
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2020 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności