paź 21, 2020

Zapytanie w sprawie testów na koronawirusa dla mieszkańców DPS

Poseł Jerzy Małecki (Klub Parlamentarny Prawo i Sprawiedliwość) skierował do Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego zapytanie w sprawie testów w kierunku koronawirusa dla mieszkańców domów pomocy społecznej.

W treści zapytania czytamy m.in.: "(...) zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia warunkiem przyjęcia do zakładu opiekuńczo-leczniczego, pielęgnacyjno-leczniczego, hospicjum oraz domu pomocy społecznej jest uzyskanie negatywnego wyniku testu w kierunku koronawirusa. Skierowanie na jego wykonanie wydaje powiatowa stacja sanitarno-epidemiologiczna, a sam test finansowany jest ze środków publicznych.

Sytuacja wygląda odmiennie w przypadku osób powracających do domów pomocy społecznej z urlopów i przepustek, na co uwagę zwróciły zainteresowane osoby zgłaszające się do mojego biura poselskiego. Podnoszą one, że w tego typu przypadkach zarówno dyrektorzy domów pomocy społecznej, jak i sanepid informują o konieczności wykonania testu i pokrycia jego kosztów na własną rękę. Zainteresowani traktują to jako przejaw pewnej nierówności w traktowaniu mieszkańców domów pomocy społecznej."

Poseł Jerzy Małecki zwrócił się do Ministra Zdrowia z prośbą o odpowiedź na dwa pytania:

  1. Jakie jest stanowisko resortu zdrowia wobec przedstawionego problemu?
  2. Czy w przedmiotowej sprawie resort zdrowia zamierza podjąć działania, w których efekcie powracający z urlopów lub przepustek mieszkańcy domów pomocy społecznej będą mieli możliwość wykonania bezpłatnych testów w kierunku koronawirusa?

Pełna treść zapytania dostępna jest tutaj.


konferencja
Raport
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas
KOALICJA na Pomoc niesamodzielnym
© 2013 - 2020 Koalicja Na pomoc niesamodzielnym    |    Polityka prywatności