lis 10, 2020

Odpowiedź na interpelację w sprawie wynagrodzeń dla pracowników medycznych oraz opiekunów

Maciej Miłkowski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia odpowiedział na interpelację poseł Iwony Kozłowskiej (Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska) w sprawie wynagrodzeń dla pracowników medycznych oraz opiekunów zatrudnionych w domach pomocy społecznej.

W odpowiedzi czytamy m.in. "Pragnę poinformować Panią Poseł że za pośrednictwem NFZ jest realizowany projekt, pn. "Zapewnienie bezpieczeństwa i opieki pacjentom oraz bezpieczeństwa personelowi zakładów opiekuńczo-leczniczych, domów pomocy społecznej, zakładów pielęgnacyjno-opiekuńczych i hospicjów na czas COVID-19".

(...) Wsparcie w ramach projektu kierowane jest wyłącznie do personelu bezpośrednio zaangażowanego, w czasie epidemii, w opiekę nad pacjentami (zgodnie z założeniami projektu w ZOL/ZPO/hospicjach do: pielęgniarek, ratowników medycznych, fizjoterapeutów, opiekunów medycznych, osób sprzątających lub kuchenkowych; w DPS do: pielęgniarek lub ratowników medycznych).

Ze względu na specyfikę ww. podmiotów, wprowadzony został w ramach projektu system pracy ograniczony wyłącznie do jednego miejsca zatrudnienia. Podstawowym celem takiego działania było zapobieganie transmisji wirusa SARS-CoV-2, ograniczenie możliwości zakażenia się pacjentów przebywających w tych podmiotach jak również minimalizowanie negatywnych skutków wystąpienia COVID-19.

Pragnę podkreślić, że uruchomienie projektu podyktowane było koniecznością podjęcia pilnych działań z uwagi na potrzebę zapobiegania i zwalczania zakażeń w ww. podmiotach i zapewnienia odpowiedniej opieki pielęgnacyjno - opiekuńczej, dedykowanej dla tych grup pracowników, którzy sprawują bezpośrednią opiekę w tym zakresie nad pacjentami/podopiecznymi i w stosunku do których docierały sygnały o występujących lub potencjalnych brakach kadrowych związanych z przebywaniem np. na zwolnieniach lekarskich lub kwarantannie. Ważnym kryterium był zatem również stopień prawdopodobieństwa narażenia danego pracownika na zakażenie biorąc pod uwagę zakres czynności zawodowych oraz stopień styczności z pacjentami/podopiecznymi. Stąd też wymienione powyżej okoliczności wymuszały podjęcie (biorąc pod uwagę istniejące możliwości finansowe) wskazanych wyżej rozwiązań.

Pełna treść odpowiedzi na interpelację dostępna jest tutaj.


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas