kwi 23, 2021

Fizjoterapia dla pacjentów geriatrycznych i niesamodzielnych

Na portalu pulsmedycyny.pl pojawił się wywiad z fizjoterapeutą dr hab. Markiem Żakiem, w którym poruszana jest kwestia fizjoterapii wśród pacjentów geriatrycznych i osób niesamodzielnych.

Ekspert zwraca uwagę, że fizjoterapia, obok diagnostyki i farmakoterapii, stanowi integralną część i uzupełnienie leczenia pacjentów geriatrycznych. - Najczęściej pod opiekę fizjoterapeuty trafia pacjent geriatryczny ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego oraz oddechowego, bo to one są w tej populacji jednym z największych wyzwań zdrowotnych. Fizjoterapii wymagają również seniorzy z dysfunkcjami narządu ruchu, które bezpośrednio mogą się przełożyć na ograniczenie lub utratę sprawności bądź samodzielności, a co za tym idzie znaczące pogorszenie jakości życia. - mówi dr hab. Marek Żak.  Fizjoterapeuci mierzą się także z wieloma innymi schorzeniami występującymi u pacjentów geriatrycznych i osób niesamodzielnych, ponadto często do pogorszenia stanu u tych osób przyczyniają się upadki.

Doktor podkreśla oczywiście, że każda fizjoterapia powinna być poprzedzona dogłębną diagnozą lekarską oraz wywiadem gdyż dopiero po uzyskaniu takich informacji fizjoterapeuta może wdrożyć właściwe działania.

Celem fizjoterapii jest usprawnienie pacjenta lub przynajmniej utrzymanie poziomu sprawności na dotychczasowym poziomie.

Całość rozmowy: www.pulsmedycyny.pl


Solidarni z Ukraina
raport deinstytucjonalizacja
raport opieka długoterminowa
Dołącz do Koalicji
Jeśli jesteś za budową w Polsce nowoczesnego systemu wsparcia osób niesamodzielnych, przyłącz się.
Dołącz do nas